30. výročie vzniku Slovenskej republiky


//30. výročie vzniku Slovenskej republiky

Dňa 1.januára 1993 sa na námestiach slovenských miest uskutočnili polnočné oslavy vzniku Slovenskej republiky. V ten deň bola aj spoločná schôdza NR SR a Vlády SR na ktorej bolo prijaté vyhlásenie k vzniku samostatnej SR. V prvých januárových dňoch roku 1993 sa Slovenská republika stala členom významných svetových organizácií a inštitúcií: Svetovej banky, Organizácie spojených národov, UNESCO aj Rady Európy. Od 8.februára začala platiť nová mena – slovenská koruna a od 1.januára 2009 ju nahradilo euro, ako nová národná mena na Slovensku. Dňa 15. februára 1993 poslanci zvolili za prvého prezidenta demokratickej SR Michala Kováča -kandidáta HZDS. Od roku 2004 sme členským štátom NATO a EÚ, od roku 2007 členom Schengenského priestoru. Otvorili sa nám dvere do sveta. Prešlo tridsať rokov od vzniku modernej a demokratickej Slovenskej republiky, za ktorú bojovali perom aj zbraňou naši národní buditelia a verili, že sa raz Slovenský národ oslobodí od tyranie, utláčania a neslobody od čias A. Bernoláka, P. J. Šafárika, Ľ. Štúra, Š. M. Daxnera, M. R. Štefánika a ďalších.

Slová Vladimíra ROYA platia stále :

„Nám bratia hlavne jedno treba, mať vôľu pevnú ako Tatier bralo, zabudnúť na seba, mať lásku v srdci, stáť s čistým štítom, na národ myslieť, žiť v ňom“.

Členovia výboru Miestneho odboru Matice slovenskej v Rimavskej Sobote si tieto významné dni pripomenuli začiatkom januára spomienkovým podujatím v Dome Matice slovenskej v Rimavskej Sobote.

Mgr. Elena Nebusová – predsedníčka MO MS Rimavská Sobota

2023-02-22T14:38:36+00:0022 februára 2023 |Banskobystrický kraj|
X