Ako sa majú Slováci na juhu, ako to, že tam ešte kultúra neskrachovala a prečo to nevzdávame


//Ako sa majú Slováci na juhu, ako to, že tam ešte kultúra neskrachovala a prečo to nevzdávame

Spontánna zbierka Maďarov i Slovákov na navýšené faktúry zachránila slovenské divadlo v okrese Komárno. Pre rok 2023.

Čo bude ďalej, je otázne. Isté je, že keby sa zbierka nekonala, Komárno by prišlo o 53 akcií (predstavení), ktoré sa uskutočnili tento rok v divadelnej sále Domu Matice slovenskej v Komárne. 

Aký to bol rok

Rok 2023 bol rokom neistôt, krachu, ale aj rokom súdržnosti, ľudskosti a nádeje. Možno ste zachytili správy o konci jedného z divadelne najúspešnejších pracovísk Matice slovenskej, Domu Matice slovenskej v Komárne. Koncom roka 2022 pri pohľade na plánované ceny energií, najmä plynu, ohlásilo vedenie domu nevyhnutný krach. Navýšenie cien o 320% bolo pre budovu divadla s 390 miestami pre divákov jednoducho neudržateľné. Okamžitému krachu sa Domu MS podarilo vyhnúť len spontánnou zbierkou divákov. Nie len z radov Slovákov v Komárne, ale aj Maďarov, rôznych organizácií či inštitúcií. Maďarskí herci z Jókaiho divadla v dome napríklad odohrali predstavenie a výťažok venovali na prevádzku domu.

Pomohlo aj vedenie mesta Komárno a vedenie MS 

Najužšie vedenie Matice slovenskej rozhodlo o postupnom odkúpení pozemku pod budovou Domu MS, aby v budúcnosti bol Dom oprávneným žiadateľom a mohol sa uchádzať o nenávratný finančný príspevok na jeho modernizáciu. Zateplenie domu a rekonštrukcia vykurovania by totiž mohla významne pomôcť s obrovskými nákladmi na vykurovanie. Vedenie MS viac spraviť nemohlo. Pracovísk, ktoré potrebovalo akútnu pomoc, bolo totiž viac než dosť. Napriek hĺbkovej kontrole v MS, ktorá poukázala len na nedostatočné financovanie tejto najstaršej kultúrnej ustanovizne, sa MS systémového navýšenia financií nedočkala už viac ako desaťročie.

Za MS orodoval aj primátor mesta, matičiari boli aj v parlamente

Matičiari spolu s primátorom mesta sa obrátili aj na Ministerstvo kultúry. Nepochodili. Aspoň nie na prvýkrát.

Krízová situácia a záujem verejnosti dostal vedenie Matice, správcu, predsedu i riaditeľa domu pred Výbor pre kultúru a média do Národnej rady SR. Rozhodnutie výboru nebolo práve zachraňujúce, ale apelovalo na Ministerku kultúry, aby prijala predstaviteľov MS. Nakoniec, doslova 1 minútu pred dvanástou, MK SR z ušetrených zdrojov vo svojom rezorte poskytlo pomoc MS, ktorá sanovala aj Komárno. Nebola to systémová pomoc, ale nevyhnutný krach pre tú chvíľu odvrátila. Viac nájdete v študentskom dokumentárnom filme.

Medzitým ako komárňanskí matičiari prosili, žiadali, písali a obracali sa na rôzne strany s prosbou o pomoc, nezaháľala ani ich kultúra. Dom v Komárne je jediným slovenským divadlom v okrese. Práve v Dome Matice slovenskej vznikol pred 19 rokmi Dramaťák – mimoriadne úspešné muzikálové zoskupenie, z ktorého pred 12 rokmi vznikli Slovenskí rebeli a v roku 2022 prvé slovenské profesionálne divadlo v Komárne – Divadlo Komora. Napriek atmosfére krachu s pocitom konca v ovzduší, sa divadelníci nevzdávali a robili to, čo vedia najlepšie. Hrali divadlo. Folklórne muzikály, muzikál zo 60tych rokov, zúčastňovali sa festivalov, pozývali hostí a pokračovali v projekte Legendy Komárna.

O koľko akcii by mesto prišlo ak by sa zbierka neuskutočnila

Dokopy sa v komárňanskom divadle v roku 2023 odohralo 53 predstavení, z toho 21 odohral niektorý z matičných kolektívov aj v rámci akcie Legendy Komárna. Legendy Komárna je projekt, v rámci ktorého Komárňania privítajú v najjužnejšom meste rôzne skupiny ľudí, prevedú ich historickým mestom s netradičným výkladom, ukážu im najvýznamnejšie pamiatky, vezmú ich do Múzea studenej vojny, ktoré je v podzemí Domu MS, dajú ochutnať miestne špeciality a na záver dňa pozvú na niektoré z ich nádherných predstavení.

Takto Komárno navštívilo počas roku 2023 46 autobusov, z čoho 22 bolo matičných kolektívov z rôznych kútov Slovenska. Komárňania pre matičiarov a členov Jednoty dôchodcov v rámci 160. výročia MS poskytli 60% zľavu na celodňový výlet. K projektu sa podarilo vydať aj rovnomennú knižku, ktorá mapuje významné historické pamiatky v meste, ale aj činnosť divadelníkov. Okrem repríz rôznych formátov, snáď najviac zarezonovala premiéra folklórneho muzikálu Slovenských rebelov Milenka – život našich otcov.  A 14. ročník Minifestivalu za domom v Hornej Zlatnej, kde matičiari za tie roky už vybudovali malý amfiteáter. Je len samozrejmé, že vedenie MS pozvalo úspešných divadelníkov z Divadla Komora aj na oslavy 160, výročia. Slovenskí rebeli i Divadlo Komora v roku 2023 okrem Martina cestovali aj do Radošinského naivného divadla v Bratislave, ale aj do Hrušova. Na cestovanie to ale bohatý rok nebol. Z jednoduchého dôvodu, komárňanskí divadelníci sa predovšetkým snažili revanšovať sa svojim divákom za ich výraznú pomoc tým, čo je im najbližšie a čo vedia robiť naozaj dobre, pretože to robia s láskou. Hraním divadla doma, v ich rodnom meste. Čo bude ďalej s komárňanským divadlom je aktuálne najfrekventovanejšia otázka v našom južnom meste. Najúprimnejšia odpoveď je “zatiaľ nevieme”. Komárňania to v žiadnom ohľade nevzdávajú, máme novú vládu, vieme, že kultúre naklonenú. 53 predstavení za rok je snáď dostatočným argumentom preto, aby sa poslanci Národnej rady, či Ministerstvo kultúry situáciou v Komárne zaoberali. Divadelníci  a matičiari z Komárna už viac spraviť snáď ani nemôžu.

Snáď sa nájde vyššia moc so silou zasiahnuť. Snáď. A ak nie, tak nech je aspoň tento príspevok malou spomienkou na úžasný počin ľudí, ktorí sa rozhodli zachrániť slovenskú kultúru v Komárne. Aspoň pre jeden úžasný rok. Rok 2023. Zachránili ste kúsok z toho čo milujeme a prečo žijeme. Ďakujeme.

Jozef Černek, Dom Matice slovenskej Komárno

2023-12-05T13:46:18+00:005 decembra 2023 |Nitriansky kraj|
X