Bardejovská heligónka 2023


//Bardejovská heligónka 2023

„V Bardijove štrit mesta“

Tak zneli úvodné slová piesne v podaní domácich bardejovských heligonkárov. V sobotu, 9. septembra 2023 sa konal 15. ročník Bardejovskej heligónky, na kolonáde v Bardejovských Kúpeľoch. Tento sviatok hudby prilákal množstvo divákov, čo svedčí o tom, že toto podujatie nesúťažnej prehliadky v hre na heligónku,  má už svoje pevné a stabilné miesto v kalendári. Nápad organizovať súťaž v hre na heligónku sa zrodil v hlavách Matičného klubu heligonkárov pri Dome Matice slovenskej v Bardejove, konkrétne to boli páni Dušan Pribula, Vladimír Jančošek, Pavol Rozkoš, Dušan Šoltýs a Ján Kalist. Cieľom je oživiť a rozvíjať túto krásnu tradíciu našich predkov, aby sa jednak zachovala, ale aj vštepovala mladej generácii krása a súzvuk tónov a hlasov heligónky, tak ľubozvučného a nádherného hudobného nástroja.

Bol to odvážny počin, nakoľko v našich končinách nie je to toľko učiteľov hru na heligónku, ako napríklad na Spiši a Orave. Teda nebolo sa ani od koho učiť, poväčšine ide o samoukov a milovníkov tejto hudby.

Na podujatí interpretovalo spolu 15 umeleckých kolektívov a jednotlivci z rôznych kútov Slovenska, spolu 53 účinkujúcich vo vyše trojhodinovom programe. Bardejovskú  heligónku usporadúva Dom Matice slovenskej spolu s podporou  Matičného klubu heligonkárov v Bardejove, Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove, Generálneho riaditeľstva Bardejovských Kúpeľov a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Šariš v Bardejove.

15. ročník bardejovskej heligónky bol slávnostný, nakoľko sme mohli privítať vzácneho hosťa, predsedu Matice slovenskej Mariána Gešpera, ktorý pozdravil  všetkých prítomných a zároveň pri príležitosti 160. rokov Matice slovenskej ocenil osobnosti regiónu. Striebornú cenu Matice slovenskej si z rúk predsedu prevzal Mgr. Ján Šoltés a mimoriadnu cenu Matice slovenskej PaedDr. Vladimír Jančošek. Ceníme si ich životné dielo, zásluhy na poli národnom,  kultúrnom i spoločenskom.

Tóny heligónky pohladili duše a srdce ľudovými piesňami z rôznych regiónov Slovenska  a obohatili kultúrny život. Zo srdca ďakujeme všetkým účinkujúcim, ktorí nám svojím umením spríjemňovali toto popoludnie. A tým,  že zachovávajú tradície našich predkov, ukazujú, ako je dôležité nezabúdať na to, čo tu bolo, ako sa to dá robiť teraz. Veríme, že budú mať svojich nasledovníkov aj v budúcnosti. Veľká vďaka, drahí umelci.

Želajme si spoločne, aby mal kto hrať na heligónke aj o 10, 20 rokov a veríme, že bude aj 20-ty, 30-ty ročník Bardejovskej heligónky.

Mgr. Gabriela Kaščáková, Dom Matice slovenskej Bardejov

 

 

2023-09-13T14:41:38+00:0013 septembra 2023 |Prešovský kraj|
X