Beseda s Ivonou Ďuričovou


//Beseda s Ivonou Ďuričovou

Miestny odbor Matice slovenskej v Rožňave a Dom Matice slovenskej v Rožňave v rámci projektu zviditeľňovania nadaných ľudí a umelcov, ktorí žijú, alebo pochádzajú z bývalej Gemersko-malohonskej župy, pripravili ďalšiu so série besied.  Pozvanie 10.6.2022 prijala  spisovateľka Ivona Ďuričová, ktorá pochádza z Rožňavského Bystrého. Malebná rodná dedinka jej dala základ pre jej citlivú dušu. Hoci teraz žije a tvorí v Bratislave, Gemer stále nosí vo svojom srdci. Po skončení gymnázia vyštudovala Vysokú školu poľnohospodársku v Nitre. Fotografuje, venuje sa hudbe a rada spája pekné obrázky so slovami. Najradšej má poéziu. Do literárneho sveta vstúpila v roku 2007 s básňami pre dospelých. Využitím ponuky napísať básničky pre deti, priam skočila do detského sveta. Napísala už mnoho detských kníh, v ktorých vie deťom krásne priblížiť hrajúce sa zvieratká, kvietky, vtáčiky, písmenká aj číslice.

Keď vidíte rozžiarené detské očká, musí vám srdce plesať. Dospelému nie je vždy jednoduché vžiť sa do ich sveta. Rokmi zabúdame na tú hravosť, naivitu. Ale predsa sú dospelí, ktorí sú mladí, priam deti a kúzlia písmenká, čo hladia a tešia detské očká a ich srdiečka. Ivona Ďuričová v dopoludňajších hodinách najprv navštívila Základnú školu akademika Jura Hronca v Rožňave a Materskú školu Kyjevská 2020/14 v Rožňave. Bolo to veľa radosti. Detičky boli úžasné. Pani učiteľky ich skvelo pripravili a viedli. Tie zvedavé očká, zdvihnuté rúčky, aby sa mohli opýtať, či odpovedať, alebo niečo zarecitovať! So skvelou spisovateľkou, ktorá ich sprevádzala na rozprávkovej gitare, si aj veselo zaspievali.

Neskôr sme sa premiestnili do kníhkupectva KnihArt v Rožňave, kde bola beseda určená pre širokú verejnosť. Tu sa okrem spisovateľky predstavila aj Vlasta Ujházyová z Rožňavského Bystrého so svojou paličkovanou čipkou, ku ktorej sa dostala až v dôchodkovom veku. Aj prakticky nám ukázala výrobu tejto nádhery. Pre ňu je to oddych a relax, pre nás veľký rešpekt pred jej šikovnými rukami. Táto ručná práca sa robí z hodvábnych bavlniek na textilnom valci. Na Slovensko sa dostala v 16. storočí, kedy prebiehala kolonizácia nemeckých baníkov, ktorí sem prichádzali aj s rodinami. Preto bola rozšírená najviac v baníckych regiónoch.

Bolo to veľmi podnetné podujatie v priateľskej atmosfére, za ktoré ďakujeme zúčastneným aktérkam aj prítomným divákom. Touto cestou sa chceme poďakovať aj Lada Kreatív za krásne upomienkové medovníkové predmety pre našich umelecky nadaných hostí a Tatiane Krškovej za priestory a vedenie besedy s pozvanou autorkou.

Mária Velďáková, MO MS Rožňava

2022-06-16T13:10:32+00:0016 júna 2022 |Košický kraj|
X