Dar matičného výtvarníka


//Dar matičného výtvarníka

V matičných Slovenských národných novinách sme vás informovali o výstave v Dome Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, ktorú usporiadal výtvarník Štefan Packa. Tento výtvarník je vo verejnosti známy ako tvorca pôsobivých koláží. Vystavoval už aj v zahraničí, v Chorvátsku a v Poľsku, a samozrejme ako dlhoročnému matičiarovi mu poskytuje svoje priestory aj Dom MS v Liptovskom Mikuláši.

Koláž je zaujímavá výtvarná technika. Kolážou nazývame obraz vzniknutý z rozličných druhov papierov, útržkov novín, reprodukcií a pod., nalepovaných a začlenených do kompozície. Princíp koláže sa uplatňoval v mnohých prácach z oblasti umeleckého remesla, ľudového umenia amatérskeho výtvarníctva od stredoveku až po súčasnosť. V umení 20. storočia sa zjavila koláž po prvý raz v kubistických obrazoch. Kubizmus ako osobitý výtvarný smer mal  predchodcu v slávnom francúzskom maliarovi Cézannovi. Kubistický maliari sa usilovali zachytiť svojrázny znak predmetu, postihnúť rozmernosť predmetu a jeho hmotnú podstatu, chceli vytvoriť nový predmet – umelecké dielo. S prvými kolážami sa stretávame s menom významného španielskeho maliara Picassa v obrazoch z obdobia označovaného ako analytický kubizmus. V tomto smere sa začali zjavovať písmená a nadpisy, slová alebo ich časti, zastupujúci objekt. Koláže sa používali aj v tzv. syntetickom kubizme. Tu už maliari začali používať aj piesok, email, alebo tapety napodobňujúce štruktúru dreva: koláž kombinovali s maľbou a kresbou. Koláž využívali aj ďalšie výtvarné umelecké smery ako dadaizmus a surrealizmus. Kolážam sa venovali také osobnosti ako Dali, Ernst, Miró. U nás to bol sochár Bartffay, básnik Fábry, ale aj český herec Horníček.

Práve tejto technike, pri ktorej je potrebná fantázia a predstavivosť autora, sa našiel matičiar Štefan Packa. Do svojich diel vkladá aj vlastnú básnickú tvorbu a tak vzniká zvláštny druh umenia „kolážobásne“.  7. marca 2025 sa uskutočnilo slávnostné odovzdanie diel Štefana Packu pri finisáži jeho výstavy. Domu Matici slovenskej daroval svoj obraz Cyril a Metod, do ktorého zakomponoval aj písma z hlaholiky. Ako matičiar si plne uvedomuje, že v roku založenia Matice slovenskej (1863) uplynulo tisíc rokov od príchodu týchto vierozvestcov na naše územie a tak vznik našej najstaršej národnej a kultúrnej inštitúcie bude navždy spojený s ich menami. Obraz prebral riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši a podpredseda MS Marek Nemec. Ďalší obraz pod názvom Janko Kráľ a budúcnosť predstavuje významného predstaviteľa slovenského romantizmu, rodáka z Liptovského Mikuláša. Na obraze je silueta hradu Devín a mladá deva pozerajúca sa do budúcnosti. Devín symbolizuje dávnu minulosť nášho národa a deva budúcnosť. Obraz si za mesto prevzal viceprimátor Rudolf Urbanovič. Marek Nemec pri prevzatí obrazu povedal: „Som veľmi rád, že výtvarníci – matičiari nám darujú svoje diela, ktoré zdobia náš kultúrny stánok. Cením si aj koláž od Štefana Packu, ktorá nadväzuje na našu národnú minulosť, rozhodne nájdeme pre toto dielo vhodný priestor, aby sa koláž vynímala.“ Viceprimátor mesta Rudolf Urbanovič taktiež poďakoval za koláž a podotkol: „Obraz, ktorý sme dostali od Štefana Packu, bude určite zdobiť priestory Mestského úradu. Symbolizuje osobnosť nášho mesta, ktorá sa trvalými písmenami zapísala do kultúrnych dejín nášho národa.“

Peter VRLÍK

2025-03-14T09:46:37+00:0014 marca 2025 |Žilinský kraj|
X