Dedinské páračky


//Dedinské páračky

MO MS Valaská pri príležitosti 550. výročia osláv obce Valaská oživil pôvodnú tradíciu dedinských páračiek. Vo výstavnej sieni Kultúrneho domu Valaská sa zišlo 31 žien, 3 dievčatá a 6 chlapov. Do spevu nám zahral na harmonike Ivan Pokoš. Doprevádzala ho spevom Zuzana Svinčiaková pod vedením pani učiteľky Vlasty Pastorkovej zo ZUŠ Valaská.

Čaro párania peria umocňovali rôzne spomienky prítomných ako to bolo v minulosti, tajomné príbehy, zaujímavosti zo života… Veľmi nás teší, že tejto akcie sa zúčastnil aj pán starosta Mgr. Peter Jenča s rodinou, vicestarosta Ing. Ján Dundovič, aj zástupcovia MS z Brezna na čele s okresnou predsedníčkou MUDr. Emíliou Bučkovou. To, že páračky neboli len výsostne ženská záležitosť potvrdil veľmi aktívne náš matičiar Ján „Jenulo“ Mojžiš. Vychutnali sme si čaj s rumom a pochutnali na výborných pampúšikoch od Jarky Srnkovej, Blažky Pastírovej a Anky Kupcovej.

No a čo dodať na záver? Hádam toľko, že sa už teraz tešíme na páračky budúci rok! Veríme, že prídete a niečo sa dozviete nie len z histórie, ale zažijete s nami veľa zábavy a tak zachováme spoločne naše kultúrne dedičstvo a odkaz našich predkov.

PaedDr. Matúš Magera

predseda MO MS Valaská

2020-03-11T15:23:43+00:0011 marca 2020 |Banskobystrický kraj|
X