Divadelná sezóna v Liptovskom Mikuláši sa začala


//Divadelná sezóna v Liptovskom Mikuláši sa začala

V Liptovskom Mikuláši úspešne pôsobí Matičná divadelná ochotnícka scéna /MADOS/, ktorá má v svojom repertoári každoročne zaujímavé tituly. Nebolo tomu ani v tomto roku. Na začiatku roku uviedli divadelníci zaujímavú hru Na liptovskom jarmoku hra je z pera dvorného autora tohto súboru Petra Vrlíka. Ako už samotný názov napovedá o čo v hre ide. Na liptovskom jarmoku sa stretávajú pltníci, murári s babkou bylinkárkou, trhovkyňou, dievčaťom, zemanom, jednajú sa prekárajú doberajú navzájom. Na jarmok zavíta aj kočovné divadlo a divadelníci zahrajú dve frašky o liptovským pltníkoch a murárov. V hre účinkujú Vincent Urban /murársky majster, pltník –predník /, Peter Vrlík / principál, pltník –zadník, murár/, Mária Ošková /babka – bylinkárka, murárska pomocníčka/, Adriana Lukačová / trhovkyňa/ , Eva Farkašovská /dievča, verklikárka/ Milan Stromko /zeman/ . Táto veselohra už pobavila viacerých divákov po liptovských dedinách.
Matiční divadelníci nemaj vo svojom repertoári len veselohry, každoročne nacvičia dramatické pásma venované významným osobnostiam, alebo udalostiam ktoré sa zapísali zlatými písmenami do našich dejín. Nebolo tomu inak ani v tomto roku. Divadelníci nacvičili pásmo pod názvom Kňaz s bojovným srdcom. Toto dramatické pásmo bolo venované 200. výročiu narodenia Jozefa Miloslava Hurbana . Autor P. Vrlík sa zameral na jeho činnosť počas revolučných udalostí v rokoch 1848 -1849. V scénkach mohli diváci uvidieť jeho počínanie na Morave, na obsadzovaní Slovenska, jeho rozhodnosť a neochvejnosť v boji. V postave J. M. Hurbana sa predstavil Jozef Sálus, ako náčelník štábu slovenského dobrovoľníckeho zboru F. Zach Peter Vrlík, v úlohe tajomníka SNR Borika Milan Stromko a v úlohe Lajoša Košúta Lukáš Konupka. Divadelníci sa s týmto pásmom zatiaľ predstavili v Martine a v Levoči.
Mesto Liptovský Mikuláš si tohto roku pripomenulo významné výročie. je tomu už 340 rokov o v roku 1677 sa Liptovský Svätý Mikuláš stal sídlom Liptovskej stolice. Divadelníci si aj túto udalosť pripomenuli uvedením vtipnej jednoaktovky pod názvom Slávna stolica liptovská. Vtipné dialógy uvedú diváka do situácie kedy bol fiktívny boj s dvoma mestami kráľovským mestom Nemecká Ľupča a zemepanským mestečkom Svätý Mikuláš o sídlo stolice. Víťazom sa stal Mikuláš. Dvaja zemepáni Vincent Urban ako župan Ilešházy, a Ján Richter ako podžupan Pongrác sa dohadujú s ľupčianskym richtárom v podaní Petra Vrlíka. Výborne im sekunduje županova manželka Adriana Lukačová. S touto vtipnou jednoaktovkou vystúpil MADOS u v Liptovskom Mikuláši, v skanzene v Pribyline a záujem je aj na iných miestach v Liptove.
V spolupráci s Múzeom Janka Kráľa podľa scenára Petra Vrlíka uvádzajú matiční divadelníci krátke dramatické pásmo pod názvom Posledná noc Juraja Jánošíka. Toto pásmo sa hrá pre turistov ako aj širokú verejnosť na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši počas letnej sezóny. Súd s Jánošíkom, ako aj jeho poprava sa odoráva na autentických miestach pred bývalým stoličným domom, kde bol Jánošík súdený. V hre účinkujú matičiari ako sudca Okoličáni Peter Vrlík a komentár číta a recituje Ján Richter. Mikulášski matiční divadelníci i tohto roku majú bohatý repertoár hier a rozdávajú radosť svojim divákom. Práve približovanie našej histórie netradičným spôsobom pomocou divadla sa v Liptovskom Mikuláši osvedčilo.

PSV

článok neprešiel jazykovou úpravou

 

 

2017-07-25T09:20:48+00:0025 júla 2017 |Žilinský kraj|
X