Elo Šándor a jeho Sváko Ragan – spomienka na 125. výročie narodenia


//Elo Šándor a jeho Sváko Ragan – spomienka na 125. výročie narodenia

Pri mene Elo Šándor sa asi každému v mysli vynorí jeho dielo Sváko Ragan. Táto postava má svoju predlohu v reálnej postave Martina Lacka, ktorá Ela Šándora upútala. Na motívy jeho kníh vznikol legendárny trojdielny film s Jozefom Krónerom v hlavnej úlohe.

My matičiari v Košiciach naďalej pokračujeme v osadzovaní venčekov k pamätným tabuliam a bustám významným i už takmer zabudnutým osobnostiam, ktoré sú spojené s našim mestom. Takou osobnosťou je aj Elo Šándor, na ktorého sa v Košiciach trošku zabudlo a preto bolo adekvátne pripomenúť si ho. V Košiciach pôsobil v rokoch 1926-1933 ako bankový úradník. Pri príležitosti 125. výročia jeho narodenia, ktoré pripadá na 8. marec, práve na Medzinárodný deň žien, sme boli ešte v predstihu 2. marca pripevniť venček k jeho buste a pamätnej tabuli na dom v ktorom žil a tvoril nachádzajúci sa na Palackého ul. 13.

Elo Šándor spisovateľ a publicista sa narodil vo Vrbovom v rodine tesára, vyštudoval Obchodnú akadémiu v Kolíne. Aktívne sa zúčastnil bojov v prvej svetovej vojne. Bojoval na ruskom a talianskom fronte. V bojoch o Trident bol zranený. Po skončení vojny pôsobil ako bankový úradník v Novom Meste nad Váhom, vo Figare v Trnave, v Bratislave, v Košiciach a napokon znovu v Bratislave. Tu bol v rokoch 1945-1952 riaditeľom Investičnej banky v Bratislave.

Bol funkcionárom Spoločnosti pre kultúrne a hospodárske styky so Sovietskym zväzom a Zväzu priateľov Sovietského zväzu na Slovensku. Počas druhej svetovej vojny bol spravodajcom československej vlády v Londýne. Bol aktívny účastník protifašistického odboja. Činný aj v Spolku slovenských spisovateľov a v Matici slovenskej.

Tvorba Ela Šándora spadá do realistickej poetiky. Jeho diela sa vyznačujú jednoduchým rozprávaním príbehov, zdravým sedliackym rozumom, situačným humorom, anekdotami. Príbehy sa odohrávajú v dedinskom prostredí.

V roku 2020 vydali Juraj Hradský a Pavel Habáň knihu „Elo Šándor – Zápisky z frontu“. Pavlovi Habáňovi sa podarilo na burze militárii získať ošúchaný notes. A tento notes patril Elovi Šándorovi. Popisuje v ňom udalosti na fronte, podmienky v zákopoch, v poľných lazaretoch. Notes prepísali a knižne vydali. Kniha je autentickým svedectvom o prvej svetovej vojne a určite stojí za prečítanie.

Text a foto: Martina Matečková

                      DMS Košice

Riaditeľ DMS Košice Michal Matečka a matičiari

2021-03-12T13:39:54+00:0012 marca 2021 |Košický kraj|
X