Finančná pomoc od Mladej Matice na obnovu pamätnej izby v Zolnej vo Zvolene


//Finančná pomoc od Mladej Matice na obnovu pamätnej izby v Zolnej vo Zvolene

Sme veľmi radi, že sa Odboru Mladej Matice vo Zvolene podarilo už druhýkrát zorganizovať symbolické podujatie s tematikou Slovenského národného povstania „Beh na počesť letcov SNP“ v Zolnej. Prvý ročník podujatia sa uskutočnil 17. septembra 2020 a zožal veľký úspech nielen na poli bežeckých klubov, ale aj médií. Teší nás, že oproti minulému roku sme mali viac ako dvojnásobnú účasť na podujatí. Beh sme zorganizovali pod záštitou mesta, čo vo Zvolene nebývalo zvykom, aby sa matičné podujatia organizovali spoločne. Pri prípravách nám pomáhal aj Zväz vojakov- klub Hron.

Čo je však podstatné pre nás matičiarov, dnes, skoro po dvoch mesiacoch od konania akcie? Bežecké, symbolické podujatie sme zorganizovali „bez štartovného“ len so symbolickým príspevkom, ktorý sme sa ako Odbor Mladej Matice rozhodli darovať domácim zo Zolnej, na ktorých mestská samospráva ale aj ostatné organizácie často zabúdajú. Financie v hodnote 111,1€ poputujú na rekonštrukciu pamätnej izby, ktorá sa nachádza v Kultúrnom dome v Zolnej. Výstava v pamätnej izbe je venovaná tradičnej kultúre, no najmä záznamom, modelom lietadiel a iným písomnostiam o 1. československom stíhacom pluku, ktorý vzlietal z dnes už zarasteného, poľného letiska.

Jedným z hladných popudov na zorganizovanie Behu na počesť letcov SNP bolo zabudnutie na toto letisko a aj samotný pamätník v Zolnej. Veľakrát sa zásluhy pripisujú hlavne letisku na Sliači- Tri duby. No skutočnosť je taká, že práve poľné letisko v Zolnej slúžilo ako zrod a hlavná podpora povstania. Mnohí zabudli, my nechceme. Aj preto sa symbolickým behom snažíme najmä mladej generácii odovzdať informácie z histórie im primeraným spôsobom, ktorý ako sami vidíme, funguje.

autor článku a foto: Ondrej Baranec

 

2020-11-23T12:53:28+00:0023 novembra 2020 |Banskobystrický kraj|
X