Folkloristi z Dražoviec opäť úspešne reprezentovali v zahraničí


//Folkloristi z Dražoviec opäť úspešne reprezentovali v zahraničí

Folklórna skupina Tradícia sa v dňoch 19. – 20. 10. 2019 zúčastnila na Folklórnom festivale Veľký Varadín. Po tohtoročnom úspešnom reprezentovaní Mesta Nitra, mestskej časti Dražovce a Miestneho odboru Matice slovenskej v Dražovciach v chorvátskom Osijeku podporili tentoraz folkloristi Slovákov žijúcich v Rumunsku. Organizátorom podujatia bola Miestna organizácia Spolku Slovákov a Čechov v Rumunsku v Oradei.

Oradea je mesto v severozápadnom cípe Rumunska, rozprestierajúce sa pod pohorím Bihor. Na jeho vrchoch a údoliach sú roztrúsené osady a dediny obývané Slovákmi a Čechmi. Tí sa usadili na týchto miestach pred viac ako dvesto rokmi. Komunitu Slovákov v Oradei, vo Veľkom Varadíne – ako sa traduje slovenský názov mesta – tvoria prevažne obyvatelia pochádzajúci spod Bihora, ktorí sa usadili v meste a prišli sem za pracovnými príležitosťami. Oradeiská organizácia Slovákov a Čechov sídli v priestoroch rímskokatolíckej fary a má veľkú oporu v slovenskom farárovi pochádzajúcom z Rumunska, ktorý Slovo Božie káže aj po slovensky v slovenskom kostole.

Slovenská komunita sa pravidelne stretáva a podieľa na kultúrnom živote mesta aj prostredníctvom svojej speváckej skupiny. Každoročne je usporiadateľom folklórneho festivalu. Ten tohoročný sa konal v budove maďarského reálneho Gymnázia Ady Imreho. V popoludňajších hodinách festivalového dňa sa konala prehliadka speváckych skupín, tanečných súborov a iných zoskupení slovenských organizácií v Rumunsku. Program sa uskutočnil s podporou Ústredia spolkov Slovákov a Čechov v Rumunsku, mesta Oradea a podnikateľov. Dražovčania sa s veľkým úspechom predstavili na začiatku a konci programu. Prekvapením pre prítomných a predovšetkým domácich boli dve piesne – „V Oradei na pľaci“ a „V našom dvore maľuvaná studňa“. Piesne Slovákov z Bihora a obce Nová Huta nacvičili a zasievali členovia Fsk Tradícia. Obe pochádzajú zo zbierky Pavla Javora – Slovenské ľudové piesne z Rumunského Bihora, ktorá s pomocou Domu Matice slovenskej v Nitre vyšla v roku 2000. S pomocou riaditeľky Domu MS v Nitre Veroniky Bilicovej pre túto príležitosť vznikla kópia zbierky, ktorú sme Dražovčania v závere festivalu odovzdali predsedníčke Organizácie Slovákov a Čechov v Oradei Márii Iabloncic. V nedeľné ráno sa členovia Fsk Tradícia zúčastnili na bohoslužbe v slovenskom kostole venovanej misiám. Aj cesta Tradície bola takou misiou, tam ďaleko, kde ľudia, hoci žijú v inojazyčnom prostredí, nezabudli na svoju materinskú reč. Počas bohoslužby hosťujúci folkloristi zaspievali sakrálne piesne, na záver zazneli gajdy a nádherná pieseň „Materinská moja reč“, pri ktorej nejedno oko zvlhlo a prítomní si uvedomovali hlboký význam spievaného textu. Nádherné slnečné jesenné dni sa pominuli. Tešili sme sa z úspešnej reprezentácie Nitry, Dražoviec, Miestneho odboru Matice slovenskej v Dražovciach. Na spiatočnú cestu sme sa vydali s prísľubom, že sa o rok stretneme u nás v Nitre – Dražovciach.

Miroslava Zaujcová,
predsedníčka OZ Tradícia

S pomocou Domu MS v Nitre vznikla kópia zbierky piesní P. Javora, ktorú na festivale odovzdala predsedníčka o.z. Tradícia M. Zaujcová predsedníčke Organizácie Slovákov a Čechov v Oradei M. Iabloncic.

S pomocou Domu MS v Nitre vznikla kópia zbierky piesní P. Javora, ktorú na festivale odovzdala predsedníčka o.z. Tradícia M. Zaujcová predsedníčke Organizácie Slovákov a Čechov v Oradei M. Iabloncic.

Fotoalbum dostupný na:
2019-11-19T12:38:50+00:0019 novembra 2019 |Nitriansky kraj|
X