Folklórne slávnosti v Nižnom Žipove


//Folklórne slávnosti v Nižnom Žipove

Prvá septembrová nedeľa 2023 v obci Nižný Žipov bola plná folklóru. Tradičné podujatie Žipovská Novta sa konalo v Kultúrnom dome v Nižnom Žipove už po 17-stý krát. Slávnosť pozostáva z prehliadky folklórnych súborov z Košického i Prešovského kraja. Nižný Žipov privítal návštevníkov, milovníkov folklóru z celého okresu Trebišov. Vychutnať si mohli tradičné ľudové tance a piesne. Organizátormi podujatia boli Obec Nižný Žipov a Folklórna skupina Žipovčan. Finančne ho podporila Matica slovenská. Návštevníci si mohli vychutnať tradičné ľudové tance a piesne.

Moderátorka Žipovskej Novty Mária Rutkajová srdečne privítala všetkých prítomných v tradičnom zemplínskom nárečí, ktoré hralo prím počas celého priebehu podujatia.

K úcte a láske k folklóru je potrebné viesť hlavne mladú generáciu. Detská folklórna skupina Hanička učí svojich členov spoznávať hudobný a tanečný folklór Slovenska a zároveň ich vzdeláva v oblasti folkloristiky. So svojim programom sa predstavili hneď na úvod. Druhým účinkujúcim bola folklórna skupina Haniščane z Haniskej pri Košiciach. Táto skupina pozostávajúca z 19 členov vznikla v roku 2018 a spieva im to ako skutočným profesionálom. Pre zaujímavosť v obci Haniská sa v tomto roku uskutočnil štvrtý ročník v kosení Haniščanská kosa, kde skupina spievala i ponúkala rôzne dobroty.

Opäť za mladú generáciu sa predstavila 12 ročná sólová speváčka Sofia Michalková z Trebišova.

Za domácich vystúpila Folklórna skupina Žipovčan. Tá si pripravila ukážku prania prádla v minulosti. Ženy sa stretávali pri potokoch a počas prania bielizne si vyrozprávali všetky novinky, klebety a zaujímavosti z obce. Niekedy sa pri nich stavili aj dedinskí kosci. Veselá prezentácia života našich predkov bola príjemným obohatením programu.

Z Horného Šariša prišla Zemplínčanov potešiť spevom a tancom spevácka skupina Raslavičan. Tá sa môže popýšiť už svojou storočnou existenciou.

Žipovská Novta sa teší veľkej obľube. V tomto roku sa predstavili účinkujúci z okresov Košice, Košice-okolie, Trebišov a Bardejov. Podujatie bolo poctou slovenskému folklóru a dalo priestor pre stretnutie a rozhovory milovníkom folklóru nie len zo Zemplína.

Pánovi starostovi Jánovi Garbárovi ďakujeme za krásne podujatie a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

 

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

 

 

2023-09-21T11:05:51+00:0021 septembra 2023 |Košický kraj|
X