Hencnovský oddiel Gvardija na spomienkovej akcii 75. výročia ukončenia II. svetovej vojny v Michalovciach


/, Prešovský kraj, Správy z krajov/Hencnovský oddiel Gvardija na spomienkovej akcii 75. výročia ukončenia II. svetovej vojny v Michalovciach

Cintorín Červenej armády v Michalovciach patrí medzi najväčšie na Slovensku. Sú tu pochovaní prevažne sovietski vojaci, ktorí padli na území od dnešnej slovensko-ukrajinskej hranice až po Dargovský priesmyk počas II. svetovej vojny.

Zo 17-tisíc vojakov má náhrobný kameň s menom iba 193 obetí. Telá vojakov sa pochovávali na miestnych cintorínoch a v blízkosti kostolov. Až v roku 1946 boli exhumované a pochované práve na cintoríne Červenej armády v Michalovciach. Tohto roku si pripomíname 75. výročie od ukončenia II. svetovej vojny a oslobodenie spod fašistickej tyranie. Pri tejto príležitosti Hencovský oddiel Gvardija z MO MS Hencovce asistoval pri pietnom akte kladenia vencov k pamätníku.

V súvislosti s opatreniami, ktoré priniesla tohtoročná situácia, trochu netradične, prispeli matičiari k plnohodnotnému zabezpečeniu tejto spomienkovej akcie. Niekoľko desiatok účastníkov, motorkárov zo Slovenska, počas svojej „Cesty víťazstva“ prišli vzdať poklonu a vďaku hrdinom, ktorí položili vlastné životy pre našu lepšiu budúcnosť aj pri pamätníku v Michalovciach.

Na úvod zaznela panachýda za padlých, ktorú celebroval dekan Pravoslávnej bohosloveckej fakulty PU prof. Ján Šafin. Nechýbali príhovory a spoločný pozdrav pre žijúcich ruských veteránov, ktorý bol nahratý vo videoprodukcii a odoslaný priamo do Ruska.

Autor: Miroslav Gešper

Foto: HB

2020-05-29T14:26:10+00:0029 mája 2020 |Košický kraj, Prešovský kraj, Správy z krajov|
X