Hudba, ktorá prežila


//Hudba, ktorá prežila

Vo štvrtok 7. septembra 2023 sa v košickom Dome umenia konal spomienkový koncert pod názvom Maličká slzička s podtitulom „Kto našim deťom o tom rozpovie“. Podujatie bolo organizované Židovskou náboženskou obcou v Košiciach a občianskym združením The Hidden Child Slovensko, finančne ho podporila Matica slovenská. Koncert sa konal pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia a bol venovaný pamiatke hudobníčok a hudobníkov zo Slovenska, Čiech a Moravy, ktorých umlčali nacisti.

Evergreen od Karola Elberta Maličká slzička je zároveň názvom knihy slovenskej muzikologičky, publicistky a recenzentky Agáty Schindler. Pani Schindler prítomných sprevádzala celým programom, ktorý bol zmesou hovoreného slova, obrazu, ale predovšetkým hudby.

Agáta Schindler sa vo svojom výskume venuje osudom skladateľov a hudobníkov, ktorí boli v časoch národného socializmu prenasledovaní.

Na úvod zaznela historická nahrávka Uhorskej rapsódie č. 12 od Franza Liszta v podaní rodáka z Košíc, klaviristu Jozefa Weissa.

Potom sme si vypočuli rozprávanie o 9 osobnostiach umeleckého sveta židovského pôvodu zo Slovenska, Čiech a Rakúska: Jozef Weiss, rodák z Košíc a klavirista, ktorý študoval v Budapešti u Franza Liszta, Margit Bokor, sopranistka, Edith Kraus, klaviristka, Arthur Chitz, hudobný historik, skladateľ, klavirista, dirigent, hudobný riaditeľ činohry v Drážďanoch, Alica Flachová-Pastorová, baletka, Juliette Arányi, klaviristka, Walter Kaufmann, muzikológ, etnomuzikológ, skladateľ, dirigent, Peter Kolman, slovenský skladateľ, Karol Elbert, slovenský skladateľ, žiak Alexandra Moyzesa.

Skladby, ktoré zazneli (napr. Karol Elbert, Ja viem, že mňa už nemiluješ a Maličká slzička), boli v podaní sólistov Národného divadla v Košiciach Mariána Lukáča a Miroslava Havryliuk. Na klavíri ich doprevádzala Júlia Grejtáková, ktorá si zaspievala aj sólovo. Spoločne so sólistami vystúpili na záver Kaschauer Klezmer band.

Koncert bol silnou spomienkou na obete holokaustu. Hudba, ktorá zaznela bola zároveň nádejou, že umenie môže prekonať aj tie najtemnejšie chvíle ľudských dejín a pretrvať.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

2023-09-21T11:42:32+00:0021 septembra 2023 |Košický kraj|
X