Humenské kolektívy na medzinárodných festivaloch  


/, Prešovský kraj/Humenské kolektívy na medzinárodných festivaloch  

Koncom augusta 2019 sa členovia folklórnych kolektívov pri Súkromnej základnej umeleckej škole Kudlovská v Humennom zúčastnia veľkých medzinárodných festivalov v Čechách a v Bulharsku.
V Českej republike sa v dňoch 14. – 18. augusta 2019 predstavil Folklórny súbor Chemlon Humenné na 65. ročníku Medzinárodného folklórneho festivalu Červený Kostelec, kde reprezentoval slovenskú a rusínsku kultúru v konkurencii 17 profesionálnych a amatérskych kolektívov. Na festivale sa predstavilo 5 umeleckých súborov z Čiech a 12 zo zahraničia – zo Slovenska, Talianska, Srbska, Bulharska, Japonska, Francúzska, Argentíny, Panamy, Veľkonočných ostrovov, Taiwanu a USA.
FS Chemlon v zostave i s mužskou speváckou skupinou Hačure a dievčenskou speváckou skupinou Bosoročky sa predstavil so zemplínskymi a rusínskymi spevmi a tancami z regiónu horného Zemplína v choreografii doc.Vladimíra Marušina, ArtD. a hudobnom spracovaní Miroslava Kerekaniča a Jána Saloku. Premiérovo sa na zahraničných pódiách predstavili nové predstavili s novým programom s názvom „Utopená krása“ zo zatopenej rusínskej oblasti Starina a Raslavický verbunk. Bonusom boli spevácke prezentácie našich spevákov sólistov Ľudovíta Džubáka a Vandy Marinčákovej. Ľudovú hudbu na tomto festivale viedol vynikajúci primáš Štefan Gálik.
V termíne 20. – 27. augusta 2019 sa naše kolektívy rozšírené o Detský folklórny súbor Chemloňáčik zúčastnili na medzinárodnom folklórnom festivale Na brehu mora v Aheloy v Bulharsku. Svoje umenie prezentovali v konkurencií folklórnych kolektívov z Bulharska, Ukrajiny, Rumunska, Izraela, Turecka a Srbska.

Miroslav Kerekanič,
odborný pracovník Vihorlatského múzea a umelecký šéf FS Chemlon

 

X