Jesenné aktivity Malej Hronky


//Jesenné aktivity Malej Hronky

Malá Hronka je detský hudobno-dramatický súbor, ktorý pôsobí pod Miestnym odborom Matice slovenskej v Jure nad Hronom v okrese Levice.

Tieto jesenné prázdniny sme využili naplno.

V sobotu 28.10.2023 sme pre deti zo súboru zorganizovali Šarkaniádu, na ktorú sme pozvali všetky deti z obce. Stretli sme sa na poli za dedinou, kde už na účastníkov čakalo občerstvenie v podobe teplého čaju, slaného a sladkého pečiva, ktoré pripravili mamičky a oteckovia detí zo súboru. Hoci je u nás často veterno, akurát v túto sobotu bolo takmer bezvetrie. Nás to však neodradilo. Deti si pripravili šarkanov a pustili sa do behu po poli. Vo vzduchu sa vznášalo hneď niekoľko farebných papierových a plastových drakov. Niektorí zvýšili svoju rýchlosť tým, že sadli na bicykle. Keď sa obloha viac zatiahla a začalo trochu kvapkať, deti si dali teplý čaj a olovrant, pričom vymýšľali ako sa ďalej zabaviť. Vymysleli si schovávačku, priestor pre výborné skrýše poskytli okolité stromy a kríky. Deti využili i káričku, ktorá sa premenila na rýchle terénne vozidlo, na ktorom staršie deti povozili tie najmenšie. Podvečer, keď sa vietor trošku rozfúkal, deti si nastúpili na pomyselný štart a odbehli si šarkanové preteky. Začalo sa už stmievať a na oblohe deti sledovali krásny spln Mesiaca, zatiaľ čo rodičia pobalili šarkany a stolík s občerstvením.

V sobotný večer sme sa lúčili s tým, že sa uvidíme už zakrátko. Na pondelok, kedy predpoveď počasia hlásila mimoriadne teplo, sme si naplánovali opekačku pri Hrone.

Stretli sa teda opäť v pondelok 30.10.2023 poobede. Mamičky založili oheň v ohnisku a pripravili špekačky, zatiaľ čo staršie deti dohliadali na tie mladšie pri hádzaní žabiek na hladine Hrona. Deti si postupne opiekli špekačky a dosýta sa najedli. S prichádzajúcou tmou sme si ešte sadli spoločne k ohňu a zaspievali obľúbené pesničky podľa prianí detí. Všetko sme po sebe poupratovali, sadli na bicykle a s pocitom príjemne a aktívne stráveného prázdninového popoludnia sme sa rozišli domov.

Takéto aktivity sú pre deti zo súboru veľmi dôležité, nakoľko majú možnosť utužovať kolektív a tráviť spolu príjemný čas i mimo pravidelných skúšok. Zároveň sa stretneme i my, rodičia, a môžeme sa porozprávať. Veľmi ma teší, že práve rodičia sa už aktívne zapájajú do organizácie a prípravy našich aktivít. Robíme to predsa pre naše deti.

Verím, že aktuálny trend bude pokračovať a už čoskoro sa takto stretneme na ďalšej skvelej akcii.

Jozefína Mitterpachová, podpredseda MO MS v Jure nad Hronom

 

2023-11-08T09:08:01+00:008 novembra 2023 |Nitriansky kraj|
X