Kantilénu 2022 ovládla pieseň „Mám ťa rád“


//Kantilénu 2022 ovládla pieseň „Mám ťa rád“

V Galante sa opäť uskutočnil tradičný spomienkový koncert na Karola Duchoňa, ktorý je známy ako „Kantiléna“. Tentoraz sa konal už jej 22. ročník a znovu išlo o súťažný formát podujatia. Hlavným organizátorom bol Dom Matice slovenskej v Galante.

Plná estrádna sála mestského kultúrneho strediska v Galante privítala 7 talentovaných spevákov, ktorý v prvom súťažnom kole zaspievali jednu pieseň od Karola Duchoňa a v druhom nesúťažnom už išlo o rôzne hity z dôb minulých. Hudobne spevákov sprevádzal vynikajúci orchester Taste of Brass na čele s kapelníkom Davidom Krajčim. Večerom opäť sprevádzal skvelý Martin Jurčo. V prvom kole diváci mohli počuť piesne „Šedý kufrík rozchodov“ od Norberta Pompu, ďalej „Primášovo srdce“ od Márii Jendruchovej, potom „Tancujem s tebou rád“ od Lukáša Slobodníka ale aj pieseň „S tebou“ od Barbari Weiss. Václav Verner interpretoval pieseň „Hrám“, Erik Michálek zaspieval legendárnu pieseň „Mám ťa rád“ a Lenka Machciníková divákom podala pieseň „Smútok krásnych dievčat“. Po súťažnej časti sa divákom predstavil hosť Kantilény 2022 a to legendárny dirigent, skladateľ, kapelník, spolupracovník Karola Duchoňa a ďalších spevákov Pavel Zajáček, ktorého poznáme aj z relácie Repete. Spolu s Karolom Malým, Karolom Klajdáčom a Marikou Škultéty predstavili staršie ale aj novšie piesne z pera práve Pavla Zajáčka. Následne počas prestávky diváci hlasovali za svojho favorita a po nej sa konalo druhé nesúťažné kolo. Víťaznou skladbou Kantilény 2022 sa stala pieseň „Mám ťa rád“, ktorú interpretoval Erik Michálek.

Sme veľmi radi, že Kantilény 2022 sa zúčastnila aj dcéra Karola Duchoňa Daniela, ako aj jej mama a prvá manželka Karola Duchoňa Elena a aj ďalší rodinní príslušníci. Rovnako na tento večer zavítal zakladateľ Kantilény Peter Fahn. Podujatia sa okrem nich zúčastnili aj primátor Galanty Peter Paška a riaditeľ mestského kultúrneho strediska Peter Kolek ale hlavne mnoho matičiarov z okolia a celého Slovenska.

Kantiléna Karola Duchoňa patrí k tradičným kultúrnym podujatiam v Galante. Sme poctení, že je toto podujatie podporované z mesta a mestského kultúrneho strediska, čo uľahčuje organizáciu tejto spomienky. Piesne Karola Duchoňa sa čoraz viac dostávajú do pozornosti širokej verejnosti, čo len dokazuje, že jeho piesne sú nadčasové a v spojitosti s jeho majstrovstvom aj večné. Tešíme sa na Kantilénu 2023.

Odkaz na reportáž RTVS, od 44:35:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/333613#2676

Text: Peter Schvantner
Foto: Ondrej Hronec
Fotogaléria

 

2022-07-08T11:07:17+00:008 júla 2022 |Trnavský kraj|
X