Košice nezabudli. Odkaz Milana Rastislava Štefánika žije ďalej a jeho sila spája ľudí


//Košice nezabudli. Odkaz Milana Rastislava Štefánika žije ďalej a jeho sila spája ľudí

„Nech si každý uvedomí, že pokiaľ sa neoslobodí od sebectva, nie je schopný bojovať za našu vec.“

Košickí matičiari majú osobnosť Milana Rastislava Štefánika v hlbokej úcte. Dom Matice slovenskej Košice spolu s Miestny odborom MS Košice-Sever si ho prišiel uctiť pri príležitosti 102. výročia jeho tragického skonu pietnym aktom kladenia venca pri dvojbustách na vysokom podstavci Štefánik – Masaryk v parku na rohu križovatky Masarykovej a Štefánikovej ulice.

Zaujímavou zhodou osudu sa pritrafilo, že práve v rovnakej chvíli tam už postávala skupinka okolostojacich. Rovnaký termín si zvolil aj poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach, majiteľ EUROPEAN INSTITUTE Prague a zástupca Spoločnosti generála M.R. Štefánika Vladislav Stanko. Zúčastnil sa aj Ing. Ladislav Virág, predseda občianskeho združenia Slovenského leteckého zväzu generála Dr. M. R. Štefánika.

A tak sme si teda slovenského politika, vedca, vojenského letca, diplomata, generála ozbrojených síl  Francúzska Milana Rastislava Štefánika pripomenuli spoločne.

Na úvod sme si všetci zaspievali slovenskú štátnu hymnu. Postupne si pietnym aktom položenia vencov uctili pamiatku generála Štefánika riaditeľ Domu Matice slovenskej v Košiciach Michal Matečka, historik PhDr. Miroslav Musil, PhD. a poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach Vladislav Stanko.

Následne sa pristúpilo ku krátkym príhovorom. Pán poslanec privítal všetkých zúčastnených hostí, Mgr. M. Matečková predniesla krátku prednášku o živote M.R. Štefánika so zameraním sa na rôzne teórie o náhlej a tragickej smrti Štefánika. Historik M. Musil s erudovanosťou jemu vlastnou doplnil ďalšie zaujímavé informácie o tejto nešťastnej udalosti. V Košiciach sa nachádza momentálne za účelom prezentácie svojej knihy „M.R. Štefánik a vznik Česko-Slovenska“, ktorú vydalo Vydavateľstvo Matice slovenskej v roku 2020. Publikácia je bohato ilustrovaná stovkami dobových fotografií a obsahuje originálne dokumenty, pramene a písomnosti, ktoré autor zozbieral v piatich svetadieloch. Osobnosť Štefánika pôjde prezentovať aj na košické školy. Jeho cieľom je predstaviť Štefánika, nielen ako generála, vojaka, diplomata, ale ako bežného človeka s bežnými problémami, predovšetkým ako vedca, cestovateľa, ktorý mal preskúmaný takmer celý svet, napríklad určitý čas strávil aj na ostrove Tahiti v oblasti Francúzskej Polynézie. Práve v hlavnom meste Papeete Štefánik založil hvezdáreň, skúmal miestne zvyky a veľa fotografoval. Zachránil tu aj niekoľko drevorezov slávneho maliara Paula Gauguina.

Na záver pán historik pripomenul hádam Štefánikov najznámejší citát „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem“. Štefánik sa naozaj prebil, aj napriek tomu, že to nemal vždy jednoduché a aj jeho zdravie ho ťažko skúšalo, výraznou mierou ovplyvnil ďalšie smerovanie slovenského národa. Jeho odhodlanosť a húževnatosť s ktorými sa uplatnil po celom svete nech aj pre nás ostáva vzorom. Hrdinovia umierajú mladí. Hrdinom bol aj Štefánik. Nech jeho odkaz pretrvá pre ďalšie generácie živý a sním aj on.

Vzájomné spoločné podujatie bolo zakončené matičnou hymnou „Kto za pravdu horí“.

V Košiciach sa kedysi nachádzala bronzová socha Milana Rastislava Štefánika. Demontovaná bola v roku 1938. Na svoje pôvodné miesto sa vrátila v roku 1945. No už v roku 1951 bola opäť odstránená. Možno by bolo načase, aby sa Štefánik už opätovne a natrvalo vrátil do Košíc.

Martina Matečková, MO MS Košice

Foto: Martina Matečková

2021-05-21T11:48:22+00:0020 mája 2021 |Košický kraj|
X