Krajanský folklórny súbor Nadeje Paríž oslavuje 70 rokov a FS Chemlon Humenné bude pri tom


//Krajanský folklórny súbor Nadeje Paríž oslavuje 70 rokov a FS Chemlon Humenné bude pri tom

Dňa 26. novembra 2022 sa na predmestí Paríža vo Francúzsku v Kultúrnom dome v Bagneux uskutoční slávnostný koncert pri príležitosti 70. výročia založenia  krajanského folklórneho súboru Nadeje Paríž. Už tradične sa výročného koncertu zúčastní aj ľudová hudba FS Chemlon Humenné pod vedením Mgr. art. Vierky Hajdukovej, spevák Ľudovít Džubák a malá skupina tanečníkov vedená Bc. Michalom Gnipom, DiS.art.

Spolupráca FS Chemlon a KFS Nadeje Paríž trvá od roku 1993, kedy Parížania prvýkrát účinkovali v Humennom na festivale Zempľin špiva. Odvtedy sme uskutočnili veľa spoločných podujatí na Slovensku, vo Francúzsku, ale i v Čechách a v Grécku. Ľudová hudba Chemlonu nahrala hudobné podklady na 5 spoločných CD a to posledné, ktoré sme nahrali v tomto roku, sa predvedie na tohoročnom výročnom koncerte.

Naša ľudová hudba bude mať na podujatí dôležitú úlohu, lebo bude sprevádzať všetkých účinkujúcich. K tomu Ľudo Džubák zaspieva blok verbunkových piesní a tanečníci okrem samostatného výstupu pomôžu aj so záverečným tancom.

70 rokov je veľmi pekný vek pre folklórny súbor, najmä keď je to krajanský zahraničný súbor. Vzťah našich krajanov ku slovenskému folklóru a k jeho propagácii v zahraničí by mohol byť inšpiratívny pre mnohých slovenských tzv. folkloristov.

Nuž čo, Nadejáci, prajeme vám do ďalších rokov mnoho tvorivej intuície, umeleckých nápadov a veľa vďačných priaznivcov. Nech sa vaša komunita v Paríži rozrastá a nech má stále taký pekný vzťah ku Slovensku a jeho kultúre, ako súčasná generácia vášho súboru. K tomu vám želáme veľa zdravia, šťastia, rodinných, pracovných úspechov a Božieho požehnania. Na mnohaja i blahaja ľita!

PaedDr. Miroslav Kerekanič, DiS.art., umelecký šéf FS Chemlon Humenné

 

 

 

2022-11-22T11:11:48+00:0022 novembra 2022 |Prešovský kraj|
X