Warning: mysqli_num_fields() expects parameter 1 to be mysqli_result, boolean given in /data/1/d/1df40625-6e93-40e0-9c0f-f8f944477a98/matica.sk/web/wp-includes/wp-db.php on line 3182
 Kraslica symbol nového života… – Matica slovenská

Kraslica symbol nového života…


//Kraslica symbol nového života…

Gúľaj sa vajíčko

 cez hory, doliny,

 zanes pozdravenie

do každej rodiny.

V Dome MS v Spišskej Novej Vsi pripravil MO MS výstavu kraslíc zberateľky jej predsedníčky, ktorá vlastní viac ako 200 kusov. Výstavu obohatila ukážkou postupu výzdoby, technikou leptania a Ing. Petra Kalafutová predvádzala zdobenie kraslíc, voskovou technikou. Jej pedantná práca zaujala aj K. Raševovú a M. Štelmáka, ktorí oslovili zberateľku  a  natáčali pre RTVS- Slovensko v obrazoch.

Medzi  najstaršie kultové, obradové predmety patrilo vajce. Symbol nového života, plodnosti a znovuzrodenia. Prvé kraslice podľa archeologických vykopávok majú 2300 rokov. Vajcia sa farbili uvarené, ale aj surové. Farbili sa už v stredoveku v Egypte, Ríme, Grécku…Vo výzdobe vajíčok sa v súčasnosti, nové prvky preberajú  z výšiviek na tradičnom odeve, z fajansy, alebo drevorezby. V odbornej literatúre sa uvádza, že na Slovensku máme sedem techník výzdoby kraslíc. Remeselná zručnosť prináša už aj kombinovanie tradičných techník, ale aj nové. K výrobe kraslíc potrebujeme výduvky slepačích, husacích, kačacích, morčacích vajec. Stretávame sa aj s vajíčkami prepelíc, holuba, emu aj pštrosa. Farbenie môže byť v jednej farbe / cibuľová šupka, šafran, mladé zelené žito, pálená tehla…/, ale aj anilínové farby, voskovky… Najstaršiu techniku výzdoby kraslíc je BATIKOVANIE. Veľmi rozšírenou technikou zdobenia kraslíc je MAĽOVANIE VOSKOM. Severozápad  Slovenska predstavil techniku DROTOVANIA. Medzi náročné techniky druhej polovice 19.storočia patrí VYŠKRABÁVANIE. Vajíčko z Batizoviec musí mať napísaný aj veršík. Taktiež v tomto období sa dostáva do povedomia  zriedkavá technika LEPTANIA. Vzácna a ojedinelá výzdoba kraslíc je OKÚVANIE. Na celom Slovensku je známa technika OBLIEPANIA. Podľa regiónov je to sietina- dužina močiarnej trávy, slama, vlna, perlovka, vajíčka sa obhačkovávajú…V súčasnosti sa kraslice PERFORUJÚ, alebo k odtláčaniu používajú pri farbení aj  rastliny. Vajíčka vyrábali remeselníci z dreva, keramiky. porcelánu, skla. vízovického pečiva, medovníka ale aj z papiera. V súčasnosti sa na výzdobu kraslíc používajú aj vajíčka z polystyrénu, ktoré sa patchworkujú, a rôznym spôsobom vkladajú látky  alebo aj výšivky do vajíčka . Na výstave sa prezentovali okrem okúvaných kraslíc, všetky spomínané techniky aj vajíčka rôznej veľkosti. Medzi najdrahšie vajíčko na svete patrí  „Jedľová šiška“. ktorú vytvoril šperkár Peter Fabergé, na Svetovej výstave v Paríži v 1890 roku, predstavil  zbierku vajíčok a získal vrchol svojej slávy. Zberateľka predstavila aj kraslice z desiatich štátov Európy, Afriky- Egypt a Ázie – Čína. Výstavu obohatila aj ručne napísanými básničkami, venované  sviatkom jari.

Mgr. Jolana Prochotská, predsedníčka MO MS Spišská Nová Ves

Link na reportáž:

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/14130/317630#616

(v čase od 7:00min do 12:27min)

2022-04-06T11:44:07+00:009 marca 2022 |Košický kraj|
X