Kresťanské symboly – Chrześcijańskie symbole


//Kresťanské symboly – Chrześcijańskie symbole

V piatok 26. júla 2019 o 18:30 bude slávnostné otvorenie vernisáže výstavy fotografií Mikuláša Jacečka a kresieb Mariusza Bajku v Regionálnom múzeu v Stalowej Woli (Poľsko) na ul. Sandomierskiej 1.
Po otvorení bude nasledovať swingovo-jazzový koncert dua Mariusz Godzina (saxofón) a Marcin Maziarz (klavír).
Výstava potrvá do 18. augusta 2019 a je organizovaná v spolupráci s Domom Matice slovenskej Michalovce.

V Regionálnom múzeu v Stalowej Woli bude vystavená a prezentovaná nová dočasná výstava, ktorá bude vo svojom priestore spájať dvoch významných umelcov. Mikuláš Jacečko a Mariusz Bajek reprezentujú rôzne oblasti umenia, zdieľajú však spoločný motív a priateľstvo. Ako naznačuje názov výstavy, kresťanské symboly boli predmetom ich tvorivosti.

Slovenský fotograf Mikuláš Jacečko zvečnil objektívom svojho fotoaparátu útržky prírody, spolu so stopami ľudskej činnosti, a najmä fragmenty malej a veľkej architektúry, ktoré sú motívmi priamo z kresťanskej kultúry. Mariusz Bajek je umelec, rodák zo Stalowej Woli, ktorého bude tentoraz možné v jeho tvorbe spoznať ako autora kresieb a náčrtov zobrazujúcich okrem iného: božské svätyne vychádzajúce zo stromov, často skryté mimo frekventovaných ciest. Hlavnými témami výstavy sú kaplnky, kostoly a cestné kríže obklopené prírodou, najmä horami.

Stretnutie dvoch rôznych umeleckých smerov – fotografie a kresby – umožní objaviť dva rôzne pohľady na tú istú tému. Zaujímavou konfrontáciou kresby, ktorá používa líniu, a fotografie, v ktorej je svetlo mimoriadne dôležité, prežijeme výnimočnú citlivosť, s akou umelci reprezentujú svet prírody a symbolický svet motívov kresťanskej viery.

Lucia Martonová

Srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy!

2019-07-26T08:01:00+00:0026 júla 2019 |Košický kraj|
X