Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden –Milan Rastislav Štefánik


//Kto si myslí, že mu slobodu druhí vybojujú, ten jej nie je hoden –Milan Rastislav Štefánik

Dňa 13.11.2019 sa v priestoroch Mestského úradu v Žiline konala beseda so študentmi a verejnosťou so spisovateľom Jozefom Banášom, ktorá bola spojená s autogramiádou knihy    Prebijem sa! – Štefánik. Muž železnej vôle. Témou besedy bola osobnosť M. R. Štefánika. Besedu na podnet MO MS Žilina zorganizoval DMS Žilina s MO MS Žilina a mestom Žilina.

O 13.00 hodine sa konala beseda so študentmi, na ktorej sa zúčastnilo 250 študentov z regiónu Žilina, Kysucké Nové Mesto a Čadca.
Na besede odzneli z úst p, Banáša veľmi zaujímavé fakty o tak veľkej osobnosti slovenského národa ako bol generál Štefánik ako napr. aký svetový rekord vytvoril a či sa stretol s Dubčekom, o čom hovoril na stretnutí s Tolstým, prečo necestoval s Titanicom či o stratenom zlatom poklade ruského cisára, ale aj o tom, prečo nemecké tajné služby financovali ruských boľševikov….
Milan Rastislav Štefánik dokázal nepredstaviteľné. Chlapec zo zabudnutých kopaníc Horného Uhorska sa presadil priamo v Paríži – centre vtedajšieho sveta. Mladík z chudobnej rodiny neznámeho národa sa stal hvezdárom a generálom svetovej mocnosti. Čím sa motivoval a kde čerpal železnú vôľu siahať vždy až na dno síl? Aj v tomto duchu bola beseda s Jozefom Banášom o najvýznamnejšom mužovi slovenského národa.

Študenti sa veľmi aktívne zapájali do diskusie, mnohí získali od p. Banáša knihu „ Prebijem sa „  a tričko s logom M. R. Štefánika.

Bola to veľmi motivujúca beseda, čo ocenili pedagógovia a študenti a stala sa inšpiráciou pre mladých ľudí, že človek, keď žije s presvedčením, že má svoj sen, dokáže si ho splniť. Dokáže všetko. Svojou húževnatosťou, talentom a láskou zmeniť aj dejiny. To dokázal obrovský človek menom Milan Rastislav Štefánik.
O 17.00 hodine sa uskutočnila beseda s verejnosťou, na ktorej sa zúčastnilo cca 100 Žilinčanov a taktiež atmosféra bola vynikajúca a úžasné fakty o živote a posolstve generála Štefánika dojali niektorých až k slzám.
Ďakujeme pánovi Banášavi, že prišiel medzi matičiarov a Žilinčanov porozprávať tajomstvá a zaujímavosti o Slovákovi menom Milan Rastislav Štefánik.

Ing. Katarína Kalanková,
riaditeľka Domu Matice slovenskej v Žiline

2019-11-17T18:46:25+00:0017 novembra 2019 |Žilinský kraj|
X