Liptovské špeciality čakajú na návštevníkov Vlkolínca


//Liptovské špeciality čakajú na návštevníkov Vlkolínca

Po prehliadke svetoznámej pamiatkovej osady Vlkolínec pri Ružomberku odchádzali turisti hladní. Situácia sa tam zmenila v uplynulých dňoch, keď tam otvorili reštauráciu. Vznikla vďaka aktivitám mesta Ružomberok, ktoré spravuje uvedenú osadu. Mesto dlhé roky trápili chýbajúce služby pre občerstvenie návštevníkov. V lete tam fungovala menšia krčma. Teraz sa situácia zmenila, lebo pribudlo nové reštauračné zariadenie. Nejde o moderne stavbu, ale o rekonštrukciu bývalej murovanej horárne. Túto rozšírili o ďalšie priestory, ktoré zohľadnili charakter architektúry vo Vlkolínci.

Je zároveň jedinou, ktorá tam bude poskytovať služby po celý rok. Počas mimosezónnych mesiacov ale bude otvorená len cez víkendy a sviatky.

Ružomberský primátor Igor Čombor konštatoval, že mesto po vybudovaní reštaurácie sa rozhodlo ponúknuť ju súkromnému prevádzkovateľovi. Jeho výber bol zložitý. Podnikatelia nemali záujem o zariadenie, ktoré vybudovalo mesto. Obávali sa, že jeho prevádzka bude nerentabilná. „My sme zrekonštruovali budovu starého obchodu a k nemu sme pristavili reštauračné zariadenie. Jeho výzor museli schváliť pamiatkari. Vybavenie zariadenia financoval nový prevádzkovateľ,“ konštatoval primátor.

O perspektívach novej vlkolínskej reštaurácie nám povedal jej prevádzkovateľ Štefan Dvorský: „Kuchyňu a reštauráciu sme vybavili zo svojich prostriedkov. Predpokladám, že nás to celé bude stáť okolo 40-tisíc eur. Z podnikania vo Vlkolínci máme isté skúsenosti, lebo asi päť rokov tu máme otvorenú krčmu, ktorá je vedľa galérie. V lete by sme ju chceli mať otvorenú, aby sme poskytli rýchle a kvalitné služby návštevníkom. Budeme v nej predávať len nápoje a jedlá budeme pripravovať v reštaurácii.“ Doplnil, že teraz v nej pracuje jeden kuchár a dvaja čašníci, jeho synovia.

Dom, v ktorom je reštaurácia, bol pôvodne horárňou, neskôr sa zmenil na obchod so zmiešaným tovarom. S projektom vybudovať reštauráciu vo Vlkolínci začalo mesto Ružomberok asi v roku 2008. Išlo o zložitý proces, lebo objekt je v lokalite zapísanej v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Stavebné povolenie získala ružomberská samospráva v roku 2011, ale až o štyri roky neskoršie bolo bližšie k uskutočneniu myšlienky.

„Definitívny zlom v realizácii stavby nastal v roku 2015, keď bol projekt spolu s vybudovaním Domu UNESCO schválený na financovanie počas Výjazdového rokovania vlády SR. Prevádzkovateľa sme vybrali v rámci verejnej obchodnej súťaže,“ povedal ružomberský primátor.

Zaujímavosťou vonkajšieho areálu je záhrada, kde rastú nové ovocné stromy, ktoré zaštepili pôvodnými vlkolínskymi odrodami. Deje sa tak vďaka projektu cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskou a Českou republikou.

„Reštaurácia, ktorá by poskytovala turistom, aj domácim možnosť občerstvenia vo Vlkolínci dlhodobo chýbala. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sme sa rozhodli rozšíriť služby ponúkané v tejto krásnej časti nášho mesta. Dnes som mimoriadne rád, že sa nám takýto zámer po dlhoročnej práci podaril,“ dodal primátor a poďakoval sa kolegom z radnice za pomocnú ruku.

Otvorenie prvej vlkolínskej reštaurácie víta aj jeho obyvateľka Erika Bradiaková: „V súčasnosti vo Vlkolínci býva 20 ľudí, ale počas roka sem príde okolo 50-tisíc platiacich turistov. Sme radi, že súčasťou reštaurácie bude malý obchod, ktorý tu chýbal. Má ponúkať základný potravinový sortiment, čo isto uvítajú aj návštevníci. V objekte sú taktiež toalety.“

Vo vlkolínskej reštaurácii pripravujú pre svojich hostí najmä regionálne špeciality. K nim patria bryndzové halušky, pirohy, liptovské droby, ale aj makovo-jablková štrúdľa.

Text a foto: Tibor Šuľa

2019-11-20T20:34:48+00:0020 novembra 2019 |Žilinský kraj|
X