Liptovský Mikuláš – významné národné centrum a mesto osobností


//Liptovský Mikuláš – významné národné centrum a mesto osobností

V rámci Roka odkazu štúrovcov zorganizovali Miestny odbor Matice slovenskej Košice-Sever a Dom Matice slovenskej v Košiciach dňa 20.9.2022 výlet do Liptovského Mikuláša.

Liptovský Mikuláš bol v období štúrovskej generácie významným centrom národného diania a z predstaviteľov štúrovcov sa tu narodili osobnosti ako básnik-búrlivák Janko Kráľ, štúrovský maliar, sochár, technik Jozef Božetech Klemens, pôsobil tu Michal Miloslav Hodža a maliar Peter Michal Bohúň.

Liptovský Mikuláš nás privítal daždivým počasím a v priebehu dňa nás viackrát osviežili daždivé kvapky. Na železničnej stanici na nás už čakal Peter Vrlík, pracovník Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, divadelník, lokálpatriot a autor viacerých knižných publikácií, ktorý nám urobil sprievodcu po meste. Nakoľko ho hnali pracovné povinnosti, snažil sa nám poukazovať a porozprávať o najvýznamnejších pamiatkach v meste. Postupne sme sa pristavili pri gymnáziu, ktoré nesie meno Michala Miloslava Hodžu, pri Základnej umeleckej škole Jána Levoslava Bellu, pri najstaršej verejnej knižnici, ktorá nesie meno po svojom zakladateľovi Gašpar Fejerpátaky- Belopotockom. Jeho socha, ktorej autorom je Ladislav Pollák sa nachádza na Námestí osloboditeľov pri rímskokatolíckom Kostole sv. Mikuláša. Petrovi Vrlíkovi krásne ďakujeme za jeho úžasné a pútavé rozprávanie.

Námestiu osloboditeľov dominuje Fontána metamorfózy, kde sú v dvoch doskách z tmavej žuly zvečnené mená slávnych rodákov. Svoju sochu tu má aj najvýznamnejší a najrevolučnejší štúrovský básnik Janko Kráľ nazývaný divný Janko. Dvesté výročie jeho narodenia si Matica slovenská s mestom Liptovský Mikuláš pripomenuli na podujatí, ktoré sa konalo 24.4.2022. Navštívili sme aj Múzeum Janka Kráľa, kde sme si najprv prezreli Kapitoly z histórie mesta zachytené na 14 paneloch a následne Jánošíkovú mučiareň. Tu hneď zaujme dereš, ktorý sa ale len veľmi hmlisto podobá dobovému derešu. Jedná sa o filmovú rekvizitu z filmu Jánošík, ktorý režíroval Paľo Bielik a bol prispôsobený pre herca, ktorý ho stvárňoval. V Jánošíkovej súdnej sieni sme si od sprievodcu vypočuli prednášku o Jurajovi Jánošíkovi. Pozreli sme si pamätnú izbu Janka Kráľa vybavenú autentickým nábytkom. Najviac sa ale všetkým páčilo v Historickej knižnici. Nachádzajú sa tu knihy liptovských osobností, napr. Juraj a Miloš Janoškovci, Andrej Plávka, Vladimír Rolko, Pavol Strauss, Martin Rázus a i. Pozornosť budia vzácne latinské, nemecké a francúzske vydania kníh zo 16.,17., 18. storočia. Našli sme tu aj zbierku Slovenských pohľadov. Prezeranie všetkých kníh, ktoré sa tu nachádzajú je doslova pastva pre oči. Po obvode miestnosti pod stropom sú zavesené portréty osobností spätých s Liptovským Mikulášom.

V Liptovskom Mikuláši pôsobila aj popredná osobnosť štúrovského hnutia Michal Miloslav Hodža. Pieskovcová socha v nadživotnej veľkosti sa nachádza pred Tolerančným evanjelickým kostolom a.v. Po ľavej strane je socha Juraja Tranovského. Na Hodžovej evanjelickej fare bol v roku 1844 založený celonárodný kultúrny spolok Tatrín, o ktorý sa významnou mierou pričinil a stal sa jeho predsedom. Tu boli aj sformulované Žiadosti slovenského národa.

Na námestíčku s kostolom a starou farou sa nachádza aj galéria pomenovaná po maliarovi Peter Michal Bohúňovi. Budova slúžila potrebám evanjelického školstva. V rokoch 1854-1865 tu P. M. Bohúň pôsobil ako učiteľ. Dvesté výročie narodenia maliara štúrovského obdobia si pripomíname 29. septembra 2022.

V Liptovskom Mikuláši na malom priestore obsiahnete a nasiaknete dávnou históriou. Históriou ktorá formovala naše novodobé dejiny. My sme sa predovšetkým zamerali na tú spätú so štúrovskou generáciou.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej v Košiciach

 

2022-09-26T11:19:16+00:0026 septembra 2022 |Košický kraj|
X