Matičiari oživili v Nitre tradíciu krojových zábav


//Matičiari oživili v Nitre tradíciu krojových zábav

Dom Matice slovenskej v Nitre sa tento rok vrátil k tradícii organizovania ľudových krojových zábav. Cieľom podujatí je vytvoriť priestor na spoločné stretnutie matičiarov z okresov Nitra, Šaľa, Zlaté Moravce, Topoľčany a Nové Zámky.

Tohtoročnú krojovú zábavu slávnostne otvorili predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica s predsedom Okresnej rady Matice slovenskej Nitra Ľubomírom Kleštincom a riaditeľkou Domu Matice slovenskej v Nitre Veronikou Bilicovou. „Matičiari zachránili situáciu v meste Nitra, v ktorom sa v tomto roku nekoná obľúbený Krojový ples,“ s vďakou vo svojom príhovore uviedol M. Belica. Predseda NSK zároveň vyzdvihol organizátorov za nosnú myšlienku a vnímanie každého takéhoto podujatia ako hlbokú úctu k tradíciám našich predkov.

Organizátorom Krojovej zábavy bola Okresná rada MS Nitra. Na jej príprave sa podieľalo spolu jedenásť miestnych odborov Matice slovenskej spolu s Domom MS v Nitre.

Krojová zábava však v sebe skrývala dôležitý rozmer, a to pomoci a spolupráce navzájom. Práve to, čo je špecifické pre matičiarov. Batôžková forma vytvorila bohatú ponuku špecialít, kde každý návštevník mohol „okoštovať“ dobroty z domácej kuchyne toho druhého. Matičiari zostavili aj bohatú tombolu, ktorej hlavnou cenou bola ručne vyrobená fujara p. Pavelom, darovaná Miestnym odborom Matice slovenskej Veľké Zálužie. Tombola na tému ľudové tradície potešila viacerých výhercov rôznymi remeselnými výrobkami.

Vyše 150 návštevníkov odetých v krojoch sa bavilo v hudobnom sprievode kapely Natruc, ale aj vo vlastnom programe matičných folkloristov. V tom sa predstavili FS Jelenčan, spevácka SS Nevädza, SS Lehotská štvorka, FSk Drienka a Gajdošskí trogári a FSk Tradícia. Plná sála ľudí úplne stíchla v závere matičného programu, v ktorom účinkoval p. Bartolen z MO MS Klokočina spevom a hrou na fujare.

Keďže podujatie organizované na Ondreja zavŕšilo čas zábav, po polnoci sa pokračovalo spoločným spevom a posedením matičiarov, ktorí rešpektovali začiatok adventu. S prísľubom podpory a spoločnej organizácie s NSK ďalších ročníkov sa tešíme, že vďaka iniciatíve matičiarov nezabudne mesto Nitra na svoj bohatý tradičný kultúrny fond a jeho prezentáciu.

Veronika Bilicová,
Dom MS v Nitre

Krojovú zábavu slávnostne otvorili predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja M. Belica s predsedom Okresnej rady MS Nitra Ľ. Kleštincom a riaditeľkou Domu MS v Nitre V. Bilicovou. Autor fotografie: V. Bilicová

Krojovú zábavu slávnostne otvorili predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja M. Belica s predsedom Okresnej rady MS Nitra Ľ. Kleštincom a riaditeľkou Domu MS v Nitre V. Bilicovou. Autor fotografie: V. Bilicová

Zábava prilákala viac ako 150 návštevníkov, väčšinou členov Matice slovenskej. Autor fotografie: Gabriela Hroššová

Zábava prilákala viac ako 150 návštevníkov, väčšinou členov Matice slovenskej. Autor fotografie: Gabriela Hroššová

Do  tomboly na tému Ľudové tradície daroval hlavnú cenu ručne vyrobenú fujaru MO MS Veľké Zálužie. Autor fotografie: V. Bilicová

Do tomboly na tému Ľudové tradície daroval hlavnú cenu ručne vyrobenú fujaru MO MS Veľké Zálužie. Autor fotografie: V. Bilicová

 
2019-12-06T12:26:33+00:006 decembra 2019 |Nitriansky kraj|
X