Matičiari v divadle Jána Palárika…


//Matičiari v divadle Jána Palárika…

Po dlhšom čase, ako býva každoročne zvykom boli naši matičiari na divadelnom predstavení v divadle Jána Palárika v Trnave. Tentokrát to bola inscenácia pod názvom Palárik /a to jeho teátro/.

Ján Palárik – meno, ktoré poznáme z učebníc, aj  z divadelných javísk. Málokto však vie, že písanie divadelných hier vôbec nepatrilo k tomu najdôležitejšiemu, čo Palárik nášmu národu priniesol.

Dej inscenácie sa začína v obci Majcichov, kde Palárik pôsobil ako farár na sklonku života. Počas prebdených nocí sa stretáva s postavami zo svojich divadelných hier, aj s reálnymi ľuďmi zo svojho života. Odvíja sa pred nami príbeh človeka, ktorý sa snažil povýšiť slovenský národ na úroveň iných európskych národov. Neustále však musel čeliť veľkému problému– hádkam vo vlastných radoch. Preto sa Palárikovým heslom stáva:  zmierenie.

Zmierenie všetkých rozhádaných, ktorí majú spoločný cieľ, ale každý sa snaží doňho dostať inou cestou.

Autorom a režisérom inscenácie je Jakub  Nvota. Inscenácii Palárik /a to jeho teátro/ nechýba satirický humor, nadhľad a podmanivá hudba, ktorú hrajú naživo samotní herci.V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstavil Michal Jánoš, ktorý nám svojim obdivuhodne koncentrovaným hereckým výkonom dovoľuje nahliadnuť nielen do Palárikovej mysle, ale najmä do jeho srdca.

Inscenácia Palárik /a to jeho teátro/ vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika-

Na záver môžem iba konštatovať, že sme si z divadla odniesli bohatý kultúrny zážitok.

Anna Klementová,predsedníčka MO MS Abrahám

2022-12-14T14:17:37+00:0014 decembra 2022 |Trnavský kraj|
X