Matičiari v Partizánskom a žiaci základných škôl


//Matičiari v Partizánskom a žiaci základných škôl

Miestny odbor Matice slovenskej v Partizánskom s podporou primátora Jozefa Božika a finančnou podporou Matice slovenskej so sídlom v Martine realizovala v tomto roku projekt spolupráce matičiarov so základnými školami v Partizánskom pod názvom „Zachovanie tradícií, aktivít rozvíjajúcich tradičnú ľudovú kultúru v práci s mládežou v meste Partizánske.“

V rámci tohto projektu členovia Matice pripravili na konci mesiaca november v Klube spoločenských organizácií podujatie „Vianočné tradície a zvyky v našom regióne a tvorivé dielne.“ Zúčastnili sa ho žiaci základných škôl v Partizánskom. Členky Miestneho odboru Matice slovenskej pripravili deťom materiál na vianočné aranžovanie a výrobu vianočných ozdôb. Žiaci pracovali v trojčlenných skupinách spolu so svojimi učiteľkami. Tvorili vianočné ikebany. Medzitým sa striedali pri lektorkách, kde sa učili zdobiť perníčky a vyrábať rôzne ozdoby na vianočný stromček. Atmosféru Vianoc spestril svojím spevom Detský folklórny súbor Slniečko, ktorý sa stal naším kolektívnym členom, pod vedením učiteľky Ivety Kmeťovej a na heligónke nám zahrali Lea Čabráková a pán Kmeť. Deti si so sebou odniesli darček, knihu s venovaním od Matice slovenskej, ktorá obohatí knižnicu každej školy. Knihy sú z Vydavateľstva Matice slovenskej a obsahujú povesti z rôznych kútov Slovenska. Povesti budú môcť využívať v súťaži Šaliansky Maťko. Každá škola dostala balíček s názvom školy, v ktorom bol materiál na tvorivé vianočné dielne, ktoré budú realizovať vo svojich školách. Počas podujatia si práce žiakov a lektoriek prišli pozrieť i žiaci zo Základnej školy s materskou školou na Veľkej okružnej.

MO MS ďakuje Školskému odboru v Partizánskom a riaditeľom škôl za pomoc pri organizovaní akcií pre deti, kde sa postupne budeme snažiť zachovávať zvyky a tradície nášho regiónu.

Mgr. Jana Beňušková, predseda MO MS Partizánske

 

2023-12-04T10:15:09+00:004 decembra 2023 |Trenčiansky kraj|
X