Matičiarik vyrástol do krásy


//Matičiarik vyrástol do krásy

Novozámocký mládežnícky a detský folklórny súbor MATIČIARIK oslávil 30. výročie svojho vzniku. V súčasnosti je voľnočasovým zázemím a domovom pre vyše 80 mladých nadšených folkloristov. Tí  tvoria až tri skupiny tanečnej zložky a dve skupiny ľudovej hudby.

 Mimoriadna Cena Matice slovenskej

Za prácu s deťmi a mládežou, formovanie ich všestranného rozvoja, zachovávanie tradičnej ľudovej kultúry Slovenska a reprezentovanie Matice slovenskej NMaD FS Matičiarik predseda Matice slovenskej Marián Gešper udelil Mimoriadnu cenu Matice slovenskej. Pri príležitosti výročia vzniku súboru ju dňa 10.6.2023 odovzdala riaditeľka Domu Matice slovenskej v Nitre Veronika Bilicová. Nik iný ju z jej rúk nemohol prevziať ako jeho zakladateľka a do súčasnosti aktívne pre súbor tvorivá Janka Garajová.

Plná sála jednej veľkej súdržnej folklórnej rodiny

V slávnostnom sobotňajšom programe Vyrástli sme do krásy bolo jasne vidieť, akou je súbor súdržnou komunitou. Javisko ovládli sebaisté prejavy a užívajúce si deti a mladí ľudia, pre ktorých sa folklór stal naplnením. Mimoriadne pôsobivý, umelecky a citlivo spracovaný scenár divákov aj podporovateľov Matičiarika previedol celým jeho doterajším životom. Predstavené pásma symbolizovali ako samotný životný kolobeh súboru, tak aj všetky významné zákutia, kam mladých nadšencov folklórny vietor doteraz zavial. Tvorivé impulzy a zberateľský výskum rôznych kútov Slovenska ho tak postupne vyformoval do etablovaného sebavedomého umeleckého telesa.

Matičiarik poskytol doteraz umelecké zázemie vyše 2000 deťom

Za 30 rokov sa v súbore vystriedalo vyše 2000 detí, mnohým z nich sa týmto smerom profiloval aj súčasný profesijný život. Organizačnou vedúcou je Alexandra Stanková, ktorá sa venuje zberateľský problematickému etnografickému výskumu novozámockého regiónu. Vďaka nej sa môže Matičiarik  pýšiť prvou replikou novozámockého kroja. Umeleckou vedúcou súboru je Miroslava Valovičová, ktorá je v súčasnosti aj predsedníčkou Miestneho odboru Matice slovenskej v Nových Zámkoch.

V prezidentskom paláci, vo Švédsku či na obrazovkách RTVS

NMaD FS Matičiarik pôsobí na umeleckej scéne v Nových Zámkoch od roku 1993.  Pri jeho zrode stála Jana Garajová a  Ladislav Dráfi. Začiatky však boli neľahké. Napriek tomu, že v Nových Zámkoch slovenský folklór nemal tradíciu, sa hneď vo svojich začiatkoch do súboru prihlásilo viac ako 80 detí. Repertoár tvorili prevažne piesne a hry z okolia Nitry, neskôr i z celého Slovenska.

Vďaka Miestnemu odboru Matice slovenskej Nové Zámky, mestu Nové Zámky a samozrejme i obetavým rodičom sa súbor stával kvalitnejší a početnejší. Prišli prvé úspechy, účasti na festivaloch v Heľpe, Detve, v Dulovciach, Očovej, Hrušove, Terchovej, na Myjave a na mnohých iných.  Matičiarik vystúpil i v Národnej rade Slovenskej republiky a koledoval v prezidentskom paláci. Čaro Vianoc jeho členovia prežívali v programoch RTVS v Slovenskom betleheme v Žiline, Poprade a Nových Zámkoch.

Prvou zahraničnou  cestou bola účasť na oslavách 50. výročia vzniku OSN vo Švédsku v roku 1995. Postupne sa pridávali i ďalšie krajiny – Česko, Maďarsko, Rakúsko, Srbsko a Čierna Hora, Chorvátsko, Petrohrad. Folklórny súbor Matičiarik je každoročne súčasťou Dňa kroja v Banskej Bystrici, v roku 2022 vystúpil v priamom prenose RTVS na oslavách 30. výročia Ústavy SR. Matičiarik je od roku 1994 každý rok zaradený do slávnostného programu vyhodnotenia Celoštátnej súťaže s medzinárodnou účasťou “Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko”, ktorej spoluzakladateľom je aj Matica slovenská.

Nové Zámky si Matičiarik cenia

Primátor mesta Nové Zámky ocenil záslužnú prácu s deťmi a v roku 2003 udelil súboru Cenu primátora mesta a neskôr v roku 2009 cenu mesta PRO URBE. Súčasný primátor Otokar Klein neraz účinkoval so Matičiarikom, ktorého je aktívnym podporovateľom. Narodeninové blahoželanie počas slávnostného program umocnil s prekvapením večera, kde zverejnil ponuku najbližšej zahraničnej cesty – reprezentovania Matičiarika v Ríme.

Od roku 2009 je stálou súčasťou súboru Ľudová hudba Matičiarik, ktorá už vydala 2 CD nosiče s ľudovými piesňami z rôznych regiónov Slovenska. Ľudovú hudbu vedie jej zakladateľka a členka  Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu, Zuzana Máčovská.

Cieľom Novozámockého mládežníckeho a detského folklórneho súboru Matičiarik je uchovávať, rozvíjať, umelecky interpretovať a šíriť ľudové umenie a tradície s hlavným zameraním na región Dolnej Nitry a obnova a sprístupňovanie nehmotného dedičstva a tradičnej ľudovej kultúry novozámockého regiónu.

Miroslava Valovičová, MO MS Nové Zámky

Veronika Bilicová, Dom MS v Nitre

   

Fotogaléria

2023-06-14T14:31:38+00:0014 júna 2023 |Nitriansky kraj|
X