Miestny odbor MS Horná Kráľová podporil vydanie publikácie o živelnej pohrome v obci


//Miestny odbor MS Horná Kráľová podporil vydanie publikácie o živelnej pohrome v obci

Vydanie 12/2020, Horná Kráľová

Nová publikácia Pohroma v Hornej Kráľovej zachytáva to, ako v priebehu pár minút zmenila život mnohým obyvateľom. Dlhšie pretrvávajúce suchá ich už týmto definitívne pripravili o obživu, ale aj strechu nad hlavou a, žiaľ, tri rodiny aj o to najdrahšie – životy svojich detí.

Z predpovede počasia 8. júla 1947 nevyplývalo, že by sa mali očakávať nejaké prudšie prehánky a búrky. Maximálna teplota mala dosahovať príjemných 28-30°C. Na juhu Ponitria sa však v tento deň prehnala katastrofálna víchrica. Vtedajší meteorológ Štefan Petrovič odhadol jej rýchlosť v nárazoch na 300km/h, čo už možno prirovnať k rýchlosti tornáda kategórie F2 či F3.

Pamätníci živelnej pohromy opisujú, že na dedinu zrazu sadlo mračno. Preto mnohí pracujúci na poliach začali ihneď baliť svoje náradie. Medzi nimi bolo však aj veľa detí, ktoré chodili na strniská pásť husi. „Zrazu som okolo seba vnímala iba tmu, vodu a vietor. Veľmi som sa bála, pomyslela som si, ako by bolo dobre, keby som vedela lietať. No vzápätí som tú myšlienku aj zavrhla, lebo sila vetra ma skutočne unášala vo vzduchu,“ opisuje svoje pocity Margita Sklenárová. Boj s víchricou ledva zvládali dospelí, nie to ešte deti, ktoré mnohé topiace sa vyťahoval z valiacej sa vody, kto vládal.

Na strany útla publikácia Pohroma z 8. júla 1947 je živou spomienkou preživších pohromy, ktorá sa prehnala obcou Horná Kráľová. Spomienky pamätníkov z Hornej Kráľovej sú akýmsi poďakovaním v dobro, ktoré ľudia vo svojej vzájomnej pomoci nachádzali. Mnohí obyvatelia obce neváhali a pomohli iným prežiť toto tornádo. Je však aj vyjadrením úcty k trom detským obetiam a ich rodinám, ktoré sa nepodarilo zachrániť. 7-ročný Lacko Fógel, 11-ročná Mária Uhrová a 14-ročná Ilonka Kalabová sa stali obeťami prívalového dažďa.

Výpovede z pohromy Dom Matice slovenskej v Nitre spoločne s Miestnym odborom Matice slovenskej v Hornej Kráľovej už v minulosti sčasti spracovali vo forme výstavnej plochy. Tentoraz ich však miestny odbor vydal v knižnej podobe.

Zostavovateľ publikácie: Vladimír Lovász

Spomienky spísala: Veronika Holubková

Vydanie publikácie podporili:

Miestny odbor Matice slovenskej Horná Kráľová

OZ Zväz zdravotne postihnutých v Hornej Kráľovej

Nitriansky samosprávny kraj

Obec Horná Kráľová

Veronika Bilicová

Dom Matice slovenskej v Nitre

 

2021-12-15T10:24:21+00:0015 decembra 2021 |Nitriansky kraj|
X