Mikulášska Matica sa rozrástla o Mojmírovu družinu


//Mikulášska Matica sa rozrástla o Mojmírovu družinu

Zoskupenie milovníkov historického boja a divadla v jednom je najnovším prírastkom mikulášskej matičnej rodiny. Mojmírovu družinu môžeme poznať z rôznych podujatí, na ktorých predvádzajú ukážky bojov a krátke divadelné scénky. Ich doménou je obdobie pred Veľkou Moravou. „S touto zaujímavou skupinkou mladých zanietencov našej histórie pripravujeme niekoľko spoločných podujatí. Určite budú veľkým oživením našej rôznorodej činnosti,“ vyjadril podporu Marek Nemec, riaditeľ Domu Matice slovenskej v Liptovskom Mikuláši, ktorého teší aj fakt, že sa členmi Matice slovenskej stali aktuálne aj jednotliví členovia tohto zoskupenia.

Mojmírova družina funguje už viac ako dva roky, niekoľkokrát sa stali súčasťou matičných ochotníckych predstavení. „Začínal som vo vedľajších rolách ako napríklad kat, neskôr som odohral pár prevažne bojových postáv a dostal som sa až k postave Jána Palárika. Ako družina sme sa stali súčasťou viacerých programov a scénok prevažne v regióne Liptova, či dokonca sme sa zúčastnili aj scénky k Východoslovenskému roľníckemu povstaniu. Spolupráca s matičiarmi ma oslovila natoľko, že som sa rozhodol stať členom MS. Inšpiroval som aj ostatných chlapcov z našej partie, ktorí neváhali a urobili tak spolu so mnou,“ vysvetlil vedúci skupiny Andrej Lukáč a zároveň opísal ich pravidelné tréningové stretnutia.

Členovia družiny sa stretávajú každý piatok popoludní a prebieha tak v Múzeu Janka Kráľa. Tréningy začínajú vždy trúbením na rohoch smerom k všetkým svetovým stranám, čo je zvyk z minulosti. Trúbením na posvätných rohoch privolávali naši predkovia dobré bytosti. Pred samotným tréningom nezabúdajú na rozcvičku tela i mysle. „Počas nácviku používame aj rôzne jednoduché zbrane – meč, sekeru, tesák alebo krátky meč, bojovú palicu, štít, kopiu či bojový oštep. Veľkú časť výzbroje si vyrábame svojpomocne, zabezpečujeme si aj základný odev – košeľu, nohavice a bojovú tuniku. Meče, prilby a drôtené košele si kupujeme,“ dodal Lukáč.

V Dome Matice slovenskej sa pravidelne stretávajú rôzne kluby, krúžky či organizácie a dobrú spoluprácu majú matičiari z Liptova aj s viacero kultúrnymi telesami či organizáciami. Najnovšia skupina, Mojmírova družina je ďalším zaujímavým zoskupením, ktoré určite obohatí nejedno podujatie. Okrem ich vlastnej aktivity, ktorou sú ukážky bojov z čias pred Veľkou Moravou sa mladí nadšenci postupne zapájajú aj do iných divadelných, či spomienkových podujatí a ich členstvom v Matici slovenskej sa spolupráca a aktivita ešte umocní.

Dom MS- Liptovský Mikuláš

 

2022-01-25T14:37:26+00:0025 januára 2022 |Žilinský kraj|
X