Moja tvorba – zo všetkého trošku


//Moja tvorba – zo všetkého trošku

Moja tvorba – zo všetkého trošku je pomenovanie výstavy Alexandra Orlíka, kde prezentuje svoje maľované obrazy na plátne, maľby na skle, drevorezbu, či písanie ikon. Výstava sa konala dňa 3. novembra 2022 v priestoroch Oblastného pracoviska Matice slovenskej vo Vranove nad Topľou.

Otvorenie výstavy sa konalo v rámci slávnostného zasadnutia okresnej rady Matice slovenskej vo Vranove nad Topľou, ktorú otvoril jej predseda Martin Hajník. Autora výstavy Alexandra Orlíka predstavil člen Výboru Matice slovenskej Ladislav Kalafa, ktorý ako predseda Miestneho odboru Matice slovenskej v Čičave má pána Orlíka medzi svojimi členmi. Po predstavení autor výstavy predstavil prítomným svoje umelecké diela a vysvetlil napríklad prečo sa ikony svätých píšu a nemaľujú. Zaujímavosťou aj je, že na ikony svätých sa nepoužívajú iné farby ako prírodné. Nasledovalo hudobno-dramatické pásmo folklórnej speváckej skupiny Brežinky z Cabova, ktoré dodalo prítomným novú energiu. Nasledovala ukážka maľby na hodváb. Danú techniku si mohli vyskúšať aj prítomný diváci a najmladšiemu z nich sa podarilo odniesť si hodvábnu šatku aj domov. Záver podujatia patril piesňam v podaní folkloristov z Cabova.

Veľké poďakovanie patrí rodine Alexandra Orlíka, ktorá pomáhala s prípravou podujatia a Ladislavovi Kalafovi, ktorý bol hlavným organizátorom podujatia. Na záver heslo autora výstavy Alexandra Orlíka: „Nikdy sa nevzdávať, pokúsiť sa presadiť v situácií, na ktorú nás nikto neškolil a nepripravoval a veriť vo vlastné sily, schopnosti a kumšt.“

Text a foto: Mgr. Martin Hajník, predseda OR MS Vranov nad Topľou

 

 

Fotogaléria

2022-12-02T13:39:19+00:002 decembra 2022 |Prešovský kraj|
X