Na Slovenských národných slávnostiach v Báčskom Petrovci sa zúčastnili aj matičiari z regiónu Žiliny a Horného Považia


/, Žilinský kraj/Na Slovenských národných slávnostiach v Báčskom Petrovci sa zúčastnili aj matičiari z regiónu Žiliny a Horného Považia

Okrúhle 100. výročie Slovenských národných slávností v Báčskom Petrovci si v dňoch 9. – 10. augusta 2019 pripomenuli naši krajania v Srbsku. Slávností sa zúčastnili a dôstojne reprezentovali svojim folklórnym vystúpením aj členovia MO MS zo Žiliny. Slovenské národné slávnosti od roku 1919 pripomínajú pôsobenie a život Slovákov v Srbskej Vojvodine. Spočiatku to boli iba národné slávnosti tunajšej komunity Slovákov, ktorí prišli na Dolnú zem zo stredného Slovenska pred 275 rokmi. Toto podujatie sa postupne rozrástlo na významné slávnosti, na ktorých si Slováci žijúci na Dolnej zemi každoročne pripomínali svoj pôvod.

Jubilejné 100. výročie Slovenských národných slávností pripomína éru slovanskej rozvinutosti, založenia kníhtlačiarne, vďaka ktorej mohli vydávané periodiká posilňovať národné povedomie, a existenciu slovenského reálneho gymnázia ako symbolu udržiavania slovenského povedomia.

Mário Baculík

 

 

 

 

 

 

X