„Naša Anička“ má veľký sviatok


//„Naša Anička“ má veľký sviatok

Pre všetkých Slovákov je 5. júl veľkým sviatkom. Požehnaného veku 90 rokov sa tohto roku v tento deň dožila pani Anna Grosiarová,  rodáčka z dedinky Kolbasov neďaleko Sniny na východnom Slovensku, ktorú obklopujú majestátne bukové lesy Polonín. Lesné ticho jej učarovalo a bolo balzamom na jej mladú dušu. Mladá slečna prejavila svoj talent v divadelných predstaveniach na ochotníckych scénach a amatérskemu divadlu venovala všetok svoj voľný čas, aj keď sa medzičasom vydala. No s lesom sa zasnúbila na celý život. Jej manžel bol povolaním lesník a s tým súviseli aj častejšie zmeny miesta pobytu, najmä na severovýchode Slovenska (v blízkom Uliči a inde). Nakoniec sa usadili v Humennom. Aj ona sa stala „lesníčkou“. Prakticky celý život pôsobila v administratíve v lesnom hospodárstve. Mali spolu dve deti, Aničku a Janíka. Dcéra Anna skončila Gymnázium v Humennom a po skončení vysokej školy sa stala Košičankou a žije v tomto meste aj s rodinou. Syn Ján ostal v Humennom. Košice sa zapáčili aj pani Aničke. V meste v súčasnosti býva neďaleko svojej dcéry.

Pani Anna Grosiarová je najstaršou speváčkou, ktorá aktívne spieva a reprezentuje folklórnu spevácku skupinu Matičiarky aj Miestny odbor Matice slovenskej Košice. V roku 2004 bola pri formovaní tejto skupiny a už 15 rokov je jej členkou. Speváčky sa vo folklórnej skupine postupne striedali, ale pani Grosiarová ostala verná a spieva dodnes. Jej príkladný prístup ku spevu a spoľahnutie na ňu sú ozaj obdivuhodné.

            „Naša Anička“, ako ju volajú, je nositeľkou viacerých ocenení v speve, najmä z regionálnych súťaží. Dlhé roky úspešne reprezentovala na súťaži „Dargovská ruža“. V roku 2013 bola v zlatom pásme v sólovom speve na súťaži „Na košickej turňi“  v Šaci. V roku 2018 na tejto súťaži dostala Čestné uznanie za vynikajúci výber piesní a umelecký prejav. Na „Dňoch mesta Košice“ viackrát získala pekné umiestnenia v sólovom speve. Jej úspechmi sa pýši i MO MS Košice.

Gratulácia k úctyhodným narodeninám, deväťdesiatinám, je ozaj nevšedná. Jubilantka, ktorá oplýva  od mladosti neuveriteľnou aktivitou,  si to zaslúži. Okrem blízkych jej blahoželali, speváčky – Matičiarky. Pridali sa k nim i ďalší košickí matičiari. Pri príležitosti krásneho životného jubilea pani A. Grosiarová prevzala z rúk predsedu Matice slovenskej JUDr. Mariána Gešpera Pamätný list ako ocenenie za dlhoročnú spevácku činnosť.

„Na mnohaja i blahaja lita, Anička naša“!

Mária Tomášová, vedúca
Folklórnej speváckej skupiny Matičiarky pri MO MS Košice

 

 

2019-08-05T14:57:29+00:005 augusta 2019 |Košický kraj|
X