Noc literatúry 2022 v Tisovci


//Noc literatúry 2022 v Tisovci

NOC LITERATÚRY 2022 v Tisovci  – Po stopách Terézie Vansovej

V roku 2022 si pripomíname 165. výročie narodenia a 80. výročie úmrtia významnej osobnosti slovenských dejín – Terézie Vansovej. MO MS v Tisovci v spolupráci s MsK A. H. Škultétyho v Tisovci si uvedené výročia pripomenul počas podujatia Noc literatúry 2022, ktorého 3. ročník sme venovali práve Terézii Vansovej, ktorá takmer 30 rokov svojho života prežila v obci Rimavská Píla.

Podľa jej vlastných slov nikdy nechcela byť stredobodom vesmíru, a keď už, tak jej stačilo, že by v ňom mohla byť so svojimi rodičmi, súrodencami, manželom, deťmi a ľuďmi, ktorí jej, hoci nečakane, vstúpili do života. A takou aj napokon bola a jej život bol naplnený radosťou i bolesťou, šťastím i smútkom, pokojom a starosťami, hoci ťažko povedať, čoho a kedy bolo viacej.

Ani celodenné upršané počasie neodradilo záujemcov o toto podujatie vybrať sa po stopách tejto vzácnej ženy. Sprievodkyňou a moderátorkou večera bola Monika Koncošová, predsedníčka MO Matice slovenskej v Tisovci.

Prvou zastávkou bola evanjelická fara v Tisovci, pretože T. Vansová ako dcéra a neskôr manželka farára prežila na farách väčšinu svojho života. Práve tu sme sa zoznámili cez diela Terézia Medvecká, rodená Lange a Paľko Šuška s vtedajším životom na slovenských evanjelických farách, i s rodinou, v ktorej malá Terezka vyrástla, v ktorej získala základné vzdelanie i lásku k literatúre.

Druhou zastávkou bol majestátny evanjelický kostol v Tisovci. Veď jej celý život bol spojený s vierou, hlbokou a úprimnou, ktorú vyznávala v súkromí, ale aj v tisovskom a píľanskom kostole. Bolo to miesto úzko späté s jej manželom – Jánom Vansom. Práve jeho a jeho rodinu sme spoznali čítajúc úryvky z diela Ján Vansa. A spoznali sme aj jeho priateľa – Danka Laučeka – a ich detské huncútstva zachytené v dielku Danko a Janko.

Na tretej zastávke sme navštívili rodný dom Dr. Vladimíra Clementisa, kde je aj expozícia Václava Vraného (Clementisov starý otec). A práve jedno z jeho detí po smrti manželky – dcéru Oľgu – vychovávali Vansovci, ktorým ešte v detskom veku zomrel jediný syn Ľudovít. Siroty sa stali tiež hrdinami Vansovej próz, napr. Chovanica, Sirota Podhradských, ukážky z ktorých odzneli aj na tomto podujatí.

Život T. Vansovej nebol jednoduchý. Sprevádzali ho bolesť, trápenie, náročná práca v prospech ľudí, smrť najbližších. Napriek všetkému nachádzala tiež radosť v spoznávaní ľudí a ich životných príbehov, v ktorých našla aj humor a vtipné udalosti, ktorými naplnila ďalšie svoje dielka. A tak v obradnej sieni MsÚ v Tisovci odzneli humorom naplnené poviedky Prsteň i Ohlášky. T. Vansová je aj autorkou prvého hororového románu v slovenskej literatúre, preto tu odznela aj krátka ukážky z románu Kliatba.

T. Vansová sa počas pobytu v Rimavskej Píle intenzívne venovala aj zbieraniu receptov, ktoré vyšli v jej Novej kuchárskej knihe. No nebola len plná rôznych zaujímavých receptov, čitateľky sa z nej dozvedeli aj veci okolo varenia, stolovania, prestierania či obsluhy. Preto na piatom zastavení v Reštaurácii Kôlnička odzneli ukážky o prestieraní, správaní sa pri stole, ako i zopár netradičných receptov. A keďže to bolo posledné zastavenie nášho putovania, akciu sme zakončili spoločnými rozhovormi či spomienkami pri dobrom občerstvení.

 MO MS v Tisovci

Fotogaléria

2022-08-02T10:45:06+00:002 augusta 2022 |Banskobystrický kraj|
X