Novoročný výstup na Volovec


//Novoročný výstup na Volovec

K začiatku roka sa už tradične viaže Novoročný výstup na Volovec. Atmosféra pochodu zasneženou krajinou, vôňa zimy, vrzgot snehu pod nohami sa každoročne spájajú s prvou januárovou sobotou. Aj tento rok pochod obmedzili opatrenia v súvislosti s pandémiou, avšak vďaka nádhernému počasiu a množstvu priaznivcov zimnej turistiky výstup prebehol so všetkou nonšalantnosťou a svojskou gracióznosťou.

Nadšenci novoročného vystúpu sa organizovane štverali  na dominantu okresu Rožňava, ktorá leží v nadmorskej výške 1293 metrov nad morom. Na ceste sa stretávalo množstvo ľudí rôznych vekových kategórií, ktorí sa rozhodli spraviť niečo pre svoje zdravie a nádhernú sobotu strávili v prírode aktívnym pohybom.

Po výstupe na Skalisko, na ktoré nás priviedla odbočka zo žltej značky, milo prekvapilo množstvo ľudí, ktoré sa na vrchole Volovca zišlo. Bolo až uspokojivo čarovné sledovať, aká atmosféra sa niesla z človeka na človeka. Cudzí ľudia si navzájom priali všetko dobré do nového roka, navzájom sa ponúkali tým, čo ich turistické batohy ukrývali, delili sa o svoje zážitky či už z dnešnej, alebo niektorej z iných turistických potuliek.

Keď nám už pomaly začali krehnúť ruky, presunuli sme sa k chate pod Volovcom, kde sa podávali teplé polievky a segedínsky guláš. Ako príloha sa podával bezstarostný smiech, ktorý sa šíril naprieč davom.

Bol to jeden z momentov, ktorý človeku ukazuje, že aj na prvý pohľad v zvrátenej dobe, ktorú dnes žijeme, dokáže zvíťaziť ľudskosť a vzájomná láskavosť. Verím, že táto vlastnosť sa nikdy z človeka nevytratí.

Vladimír Tököly, člen výboru MS, predseda OMM Rožňava

2022-01-11T08:57:03+00:0010 januára 2022 |Košický kraj|
X