O tom, že prednes povesti nie je recitácia, sa dozvedeli súťažiaci na okresnom kole v Nitre, poznáme jeho víťazov


//O tom, že prednes povesti nie je recitácia, sa dozvedeli súťažiaci na okresnom kole v Nitre, poznáme jeho víťazov

Do okresného kola matičnej súťaže, ktorá sa uskutočnila 28. marca 2022, sa v Nitre zapojilo 22 škôl. Hoci mali obe okresné mestá Nitra a Vráble svoje zastúpenie, tento rok ich účasťou prevážili práve obce. Zlá pandemická situácia, ktorej sme sa na školách prizerali počas organizovania školských súťažných kôl, spôsobila, že na 27. ročníku súťaže Šaliansky Maťko J. C. Hronského spolu súťažilo menej ako polovica z obvyklého počtu súťažiacich. Organizátormi boli aj tento rok Dom Matice slovenskej v Nitre a Regionálny školský úrad v Nitre.

Z 32 žiakov základých škôl a osemročných gymnázií sa úspešne umiestnili:

I. kategória (2.- 3. ročník)

  1. miesto Thalia Král/ZŠ Kniežaťa Pribinu, Nitra/postupujúci na krajské kolo súťaže
  2. miesto Daniel Mládek/Súkromná ZŠ UNES, Nitra
  3. miesto Soňa Pútniková/ZŠ J. Domastu Cabaj – Čápor

II. kategória (4.- 5. ročník, prima)

  1. miesto Lara Mochnaľová/ZŠ Fatranská, Nitra/postupujúci na krajské kolo súťaže
  2. miesto Mária Anna Gergeľová/ZŠ Benkova, Nitra
  3. miesto Sofia Vaňová/ZŠ J. Domastu Cabaj – Čápor

III. kategória (6. – 7. ročník, sekunda, tercia)

  1. miesto Lívia Brunclíková/ZŠ Benkova, Nitra/postupujúci na krajské kolo súťaže
  2. miesto Brigit Gallová/ZŠ Škultétyho, Nitra
  3. miesto Júlia Briešková/ZŠ sv. Vojtech Vráble, Adam Cabadaj/ZŠ Fatranská, Nitra

Z podstatných prínosov účasti žiakov na recitačných súťažiach by mali byť aj usmernenia odborných hodnotiacich komisií. V rámci tohtoročného rozboru prednesov sme sa zamerali na vysvetlenie rozdielu medzi recitovaním a rozprávaním príbehu. Žiaci by mali viac pracovať s tzv. storytalling, pre našich predkov staré známe umenie „vyprávačstva“, ktorým si krátili napríklad dlhé chvíle pri páračkách. Často si nesú nesprávny návyk a sklon k recitácii, ktorý žiaci často využívajú na súťaži Hviezdoslavov Kubín. Dramaturgička Nového divadla a predsedníčka hodnotiacej komisie najstaršej kategórie Veronika Gabčíková upozorňuje na úplne odlišný spôsob práce s textom: „Súťažiaci by mali mať na pamäti jednoduchý princíp, a to zaujať rozprávaním. Počúvali sme zaujímavé hrôzostrašné príbehy, v rozprávaní však hrôza chýbala. Je dôležité, aby patril text dieťaťu, aby mu rozumelo, aby ho bavil, pochopilo jeho význam a bolo tak pri jeho rozprávaní prirodzené.“ Porotu vo všetkých kategóriách po dvojročnej prestávke opäť potešil pestrý výber textov a siahanie po nových textoch.

V poslednej dobe však možno všeobecne pozorovať u detí uzavretosť a tá sa zrkadlí aj v ich výkone, pri ktorom akoby vychádzajú zo svojej komfortnej zóny. Aj napriek tomu, že súťažiaci dokáže extrovertne vystúpiť, robí mu značné problémy komunikácia s publikom, udržanie si aktívneho kontaktu. „Práca s temporytmom, práca s napätím robia z rozprávania povestí ozajstné rozprávačstvo, ktoré má tendenciu zaujať,“ odporúča Gabčíková. Pre povesť je typický edukačný rozmer, jej príbeh je nástrojom na pretlmočenie jej obsahu. Rozprávanie povesti môže byť sprevádzané prirodzenými gestami, ktoré by však mali slúžiť na zvýraznenie kontrastu, nie kopírovanie textu.

Veríme, že naše rady postupujúci žiaci zúročia už na tohtoročnom krajskom a celoslovenskom kole. Držíme im palce!

Veronika Bilicová, Dom MS v Nitre

2022-03-30T10:33:04+00:0030 marca 2022 |Nitriansky kraj|
X