Oslobodenie Košíc – 77. výročie


//Oslobodenie Košíc – 77. výročie

Pri príležitosti 77. výročia oslobodenia mesta Košice Červenou armádou sa dňa 19. januára 2022 konal pietny akt kladenia vencov na Námestí osloboditeľov k Pamätníku neznámeho vojaka a k Pamätníku vojakov Sovietskej armády.

Táto udalosť dala bodku za niekoľkoročnou okupáciou mesta fašistickým horthyovským, neskôr szalasiovským Maďarskom. Košice boli podľa Viedenskej arbitráže v novembri 1938 pripojené k Maďarsku. Keď Horthy vstúpil do Košíc na bielom koni a predniesol svoju kvetnatú reč, bežní obyvatelia i príslušníci fašistických iredentisticky a nacionálne orientovaných organizácii ešte netušili, čo im táto okupácia prinesie. Keď sa už blížil koniec Veľkonemeckej ríše, prichádza abdikácia Horthyho, ktorý vytvorením novej vlády poveruje Františka Szálasiho. K moci sa dostáva Strana šípových krížov a začína sa brutálny fašistický nyilašiovský teror. Väznice sa plnia obeťami. S blížiacou sa Červenou armádou sa represálie na odporcoch fašizmu stupňujú. Vraždenie sa koná na viacerých miestach, pri Soroške, v Čermeľskom údolí, pozdĺž rieky Hornád, pri Gajdových kúpeľoch, na Bankove, v Rudníku a na ďalších miestach. Iba dva dni pred príchodom osloboditeľských vojakov bolo zavraždených 17 antifašistov pri Ťahanovskom tuneli.

77. výročie oslobodenia mesta Košice spod fašistickej okupácie si pripomenul Dom Matice slovenskej Košice spolu s miestnymi odbormi Košice a Košice-Sever. Pietneho aktu sa zúčastnil aj riaditeľ Členského ústredia MS M. Hajník spolu s mladými matičiarmi. Naše kroky smerovali najprv do Mestského parku pri železničnej stanici, kde sme k Pamätníku generála Ivana Jefimoviča Petrova položili kyticu kvetov. Práve Ivan Jefimovič Petrov velil jednotkám 318. Novorossijskej horskej streleckej divízie a 237. Pirjatinskej streleckej divízie 18. armády IV. ukrajinského frontu, ktoré v skorých ranných hodinách 19. januára vstúpili do metropoly východy.

Od pamätníka sme sa následne presunuli na Námestie osloboditeľov, kde sa pomaly začala zhromažďovať bežná verejnosť aj rôzni politickí funkcionári. Je veľmi smutným javom, že sa pri nás pristavovali ľudia a pýtali sa nás, čo sa na tomto priestranstve bude konať. Obrovské množstvo Košičanov ani nevie, aký významný dátum by mal pre nás obyvateľov byť 19. január. Povedomie o týchto udalostiach je veľmi slabé, týka sa to hlavne mladšej, ale už aj začínajúcej strednej generácie. Po zoradení sa prítomných, sme aj my na znak úcty k osloboditeľskej Červenej armáde položili kyticu kvetov k Pamätníku neznámeho vojaka a veniec k Pamätníku vojakov Sovietskej armády.

Mládež, a nielen ona, si nedokáže jasne uvedomiť, aké krehké je obdobie mieru, ktoré momentálne máme, krehké ako pavučinka, stačí jemný závan vetra a táto pavučina sa rozpadne. Dejiny nás učia, že obdobie mieru je pretkané agresiou, a tá následne vedie k vojne. Mier nie je stabilná istota, ale prechodný stav. Vážme si tento mier, pretože moloch vojny pri momentálnej situácii v niektorých krajinách už cerí svoje pazúry.

V tvárach ľudí, ktorí sa podujatia zúčastnili, vidno pokoru, obvykle sú to rovnaké tváre, ale objavujú sa aj nové. Chýbajú mladí. Ak mladým neodovzdáme našu vedomosť, ostane ešte niekto kto by si pamätal na osloboditeľov, ktorých životy vyhasli za nás? Nedovoľme, aby sa na nich zabudlo!

Martina Matečková – Dom Matice slovenskej v Košiciach

foto: Martin Hajník

2022-01-27T12:03:21+00:0026 januára 2022 |Košický kraj|
X