Pamätná tabuľa hercovi Ivanovi Rajniakovi už zdobí rodný dom


//Pamätná tabuľa hercovi Ivanovi Rajniakovi už zdobí rodný dom

Počas osláv 155. výročia ochotníckeho divadla v Hybiach podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec so starostom Karolom Pavlíčkom slávnostne odhalili pamätnú tabuľu hercovi Ivanovi Rajniakovi. Pamätná tabuľa sa od roku 2006 nachádzala na budove obecného úradu, teraz však je na tom správnom mieste, na jeho rodnom dome.

„Ivan Rajniak bol hrdým Liptákom, každú voľnú chvíľu vo svojom živote využil na návštevu svojho milovaného rodného kraja. V jednom rozhovore raz povedal krásne slová a ja si dovolím ich teraz znovu vysloviť, pretože o jeho vzťahu k rodnej obci a k regiónu veľa napovedajú. Sedím v Bratislave, ale už teraz túžim po zadymenej kolibe, dobrom ovčom syre a ľuďoch v horách. Sú jednoduchí, no takí rozvážni. Mám pocit, akoby si na každom kroku a v každom slove chránili tú dobrú ľudskú prapodstatu. Hora, ty si môj svet. Ivan Rajniak, skromný a dobrosrdečný človek, si zaslúži, aby sme si ho aspoň takouto formou pripomenuli,“ povedal tesne pred odhalením tabule podpredseda Matice slovenskej Marek Nemec.

Ivan Rajniak bol slovenský herec, dlhoročný člen Činohry SND, tvorca mnohých filmových i televíznych postáv. Jeho herecké majstrovstvo spočívalo vo vynikajúcom zobrazení najrôznejších charakterov. Ním stvárnené postavy dýchali ľudskosťou a človečinou – divákovi boli blízke svojou vierohodnosťou a bezprostrednosťou. Za vynikajúce výkony na divadelných doskách, filmovom plátne a pred televíznou kamerou získal Ivan Rajniak v roku 1976 titul zaslúžilý umelec.

Slávnostný program v Hybiach pokračoval otvorením zrekonštruovaného kultúrneho domu a akadémiou k výročiu založenia divadla v obci.

Dom MS- Liptovský Mikuláš

2022-06-23T15:03:04+00:0023 júna 2022 |Žilinský kraj|
X