Petržalskí matičiari si aj v roku 2022 pripomenuli oslobodenie Petržalky


//Petržalskí matičiari si aj v roku 2022 pripomenuli oslobodenie Petržalky

V pondelok 4. apríla 2022 uplynulo 77 rokov od oslobodenia Petržalky (vtedy ešte samostatnej obce) Červenou armádou. Bolo to skutočné oslobodenie Petržalky zo šesť a pol ročnej nemeckej okupácie! Petržalku (a tiež Devín!) obsadili hitlerovské vojská už v októbri 1938 ako priamy dôsledok Mníchovskej zmluvy s požehnaním našich spojencov Francúzska a Veľkej Británie. Na to sa nedá a nesmie zabudnúť. Na tom nič nezmení ani dnes často spomínaná tekutosť doby a prchavosť spomienok alebo výhovorky na strácanie pamäte. Bohužiaľ takáto strata je neraz stratou organizovanou a sprevádzanou deformáciou či gumovaním historického vedomia.

Čo dnes v Petržalke pripomína oslobodenie kúska našej vlasti z područia cudzieho štátu? Najviditeľnejší je míľnik na viedenskej výpadovke. Pocestným oznamuje, že v týchto miestach prekročili oddiely slávnej Sovietskej armády hranice Bratislavy, aby oslobodili ľud Rakúska od fašistickej nadvlády. Zlatý nápis obnovený, pravidelne položená kytička. Tohto roku ju tam položili aj petržalskí matičiari.

Na budove školy na Zadunajskej ulici je pamätná tabuľa, ktorú odhalili na počesť hrdinskej Červenej armáde už 4. apríla 1946. Bohužiaľ, málokedy sa pri nej niekto pristaví a zamyslí. Za ostatných desať rokov je to príznačné. Nepamätám (dúfam, že sa mýlim) kvet či venček pod tabuľou, okrem tých čo sme niekoľkokrát priniesli my matičiari a priatelia petržalskej histórie.

A ešte jedna trpká pripomienka predchádzajúca oslobodeniu Petržalky. V noci z 29. na 30. marca 1945 dospela do tragického finále jedna z mnohých krutostí fašizmu na našom území – fyzická likvidácia väzňov koncentračného tábora v Petržalke. Ku koncu roka 1944 Nemci zriadili v Petržalke židovský „pracovný“ tábor. Deportovali sem 800 – 1 600 Židov z územia vtedajšieho Maďarska, ktoré zahrňovalo aj okupované územia Česko-Slovenska a Rumunska. Sovietsky front sa rýchlo približoval a väčšinu v noci na 30. marca 1945 (bol práve Veľký piatok) postrieľali v okolí dnešnej Kopčianskej ulice. Hneď po oslobodení sa našlo v priestoroch petržalského cintorína 5 masových hrobov so 460 telami. Veľmi málo sa ich podarilo identifikovať. V roku 1958 hroby pietne upravili a vybudovali skromný pamätník, ktorý pripomína tragédiu Židov z Maďarska. Ide o jeden z najväčších masových hrobov na Slovensku. Z textu na pamätníku sa dozviete, že tam leží 497 nevinných obetí. Do oslobodenia Petržalky chýbalo už len 5 dní!

My petržalskí matičiari a ďalší priatelia petržalskej histórie si pravidelne v rámci petržalského matičného roka pripomíname nielen oslobodenie, ale aj pamiatku tejto tragédie na petržalskom cintoríne položením kvetiny, venca či kamienka. Tragické udalosti z konca marca 1945 v Petržalke i oslobodenie Petržalky Sovietskou armádou 4. apríla 1945 patria do našej národnej pamäti. Pamäť národa je súčasťou pamäti ľudstva. Pamätajme si na všetky zmarené životy. Zabúdanie je neprijateľné.

Jozef Schwarz

2022-04-07T09:39:48+00:007 apríla 2022 |Bratislavský kraj|
X