Pokračujeme v našom projekte zviditeľňovania nadaných ľudí z Gemera


//Pokračujeme v našom projekte zviditeľňovania nadaných ľudí z Gemera

V rámci projektu „Zviditeľňovanie nadaných ľudí a umelcov, ktorí žijú, alebo pochádzajú z bývalej Gemersko-malohontskej župy “ sme 11.augusta 2022 uskutočnili ďalšiu besedu v nových priestoroch kaviarne Lukia´s Louge&More. Po úvodných slovách predsedníčky  MO MS Márie Velďákovej a prvom vstupe chlapov z Folklórneho súboru Dubina sme začali s predstavovaním našich umelcov. Ako prvého sme predstavili spisovateľa, maliara a fotografa z Rožňavy,  Alberta Šmihulu. Pochádza z  Hybe. Ale už dlhé roky žije v Rožňave. Písať začal ako 18 ročný. Vydal niekoľko krásnych básnických zbierok: Nežné dotyky (2000), Na konci leta (2004), Trblietanie (2009 spolu s autormi z Hýb), Papierová ruža (2010), Inventúra nálezov a strát (2014), Neboj sa som s tebou (2016), 365 plus jeden aforizmus (2019). Vo svojich básniach spomína jednak na priateľov, ale aj na rôzne pocity z prežitých udalosti, či zamýšľanie  sa nad životom. Všetko to citlivo spája do slovíčok a vytvára tak poéziu, ktorá nejednej citlivej duši pohladí srdce. Okrem písania poézie a aforizmov sa intenzívne venuje výtvarnej tvorbe a fotografovaniu. Učarovalo mu aj maľovanie. Najviac maľuje krajiny, ale aj kvety. Spestrením programu bolo aj video natočené ku jeho 75 narodeninám.

Ďalšou šikovnou poétkou bola Anna Ambrózyová, ktorá pochádza a aj býva v Gočove. Písať začala ako študentka, ale všetko si ukladala, ako sa povie do „šuflíka“. Roky trvalo kým našla odvahu priznať sa k svojej tvorbe. Teraz sa môžeme potešiť z jej básnickej zbierky Poézia srdca, kde umelecky odhaľuje hlbokú úctu k životným skúsenostiam predkov, poučiť sa z ich odkazu a zároveň poďakovať sa im za spoločné chvíle.

Svoje medovníčky nám prišla predstaviť Danka Lacková. Je srdcom Rejdovka, ale teraz žije a tvorí v Rožňave. Zameriava sa hlavne na výrobu a zdobenie medovníčkov pod pseudonymom Lada Kreatív. Jej svojský štýl rozprávania poukazuje na vysoký talent jednak v prednese básní, ale v ručnej zručnosti. Svojou tvorbou žne úspech nielen na svojej internetovej stránke facebook, ale aj u obdarovaných, ktorí dostanú krásne výrobky od tejto nadanej autorky. Jej spomienkové medovníčky získava každý účastník našich besied.

Krásne ručné práce nám priniesla aj Katka Dobošová, rodáčka z Rudnej. Pod vplyvom ťažkých životných rán sa nezlomila, ale naopak húževnato a s pokorou sa venovala rodine, práci a záľubám. Ako vyučená krajčírka plnila priania zákazníkov. Pridala ku tomu vyšívanie, pletenie, háčkovanie. Teraz sa zameriava na háčkované ozdoby na veľkonočnú dekoráciu a na vianočný stromček. Svoje krásne výrobky  rozdáva s láskou. Jej pozitívne myslenie je veľmi nákazlivé. Je to usmievavé slniečko. Katka je aj členkou speváckeho súboru Modré fialky, kde rozvíja ďalší so svojich talentov.

A mali sme aj ukážku prác rezbára Jána Kristofa z Gemerskej Polomy. Už ako chlapec behával po lese a obdivoval stromy. Predstavoval si, že si z dreva niečo vyreže. Rád počúval aj spev vtáčkov, tak jeho prvé rezbárske dielka boli vtáčiky. Pre poľovníkov vyrezával podložky pod parohy. Neskôr pripojil maľbu na drevo s poľovníckym motívom a portréty. Vyrába valašky, palice pre turistov, pre seniorov, drevené hrable a aj násady do sekier. Zaujímavé sú jeho palice zvláštne upravené. Začiatok výroby je v lese, kde si musí konár narezať, rok ho nechá dozrieť a až potom nastáva fáza opracovania, sušenia, vypracovania. Ale ako hovorí, ak Boh dá zdravie bude pokračovať vo svojej záľube a tým urobí radosť nielen sebe, ale aj iným záujemcom.

Spestrením programu bolo vystúpenie Folklórneho súboru Dubina pod vedením Ivana Nemčoka. Krásne mužské hlasy nenechali nikoho apaticky sedieť, ale tlieskaním vyjadrili spokojnosť a dokonca niektorí si spolu s nimi aj zanôtili.

Ďakujeme za pekné a veľmi pohodové stretnutie všetkým účinkujúcim ako aj Kaviarni Lukia´s Lounge&More za poskytnuté priestory, Danke Lackovej (Lada Kreatív) za spomienkové medovníčky, Domu Matice slovenskej v Rožňave.  Zlatke Halkovej za pomoc pri organizovaní podujatia a Tatiane Tomkovej za vypracovanie plagátov a ďakovných listov.

Tešíme sa na ďalšie naše stretnutie, ktoré sa uskutoční v septembri.

Mária Velďáková, predseda MO MS v Rožňave

Fotogaléria DMS Rožňava

 

2022-08-12T12:46:44+00:0012 augusta 2022 |Košický kraj|
X