Poznávací zájazd za významným rodákom Jánom Mikulom


//Poznávací zájazd za významným rodákom Jánom Mikulom

Poznávací zájazd členov MO Matice slovenskej vo Valči podľa programu, ktorý pripravil jeho predseda Ján Lučan na sobotu 19. sept. 2020 splnil svoje poslanie.

V rámci cyklu Za významnými rodákmi navštívili matičiari posledné miesto pobytu a hrob valčianskeho rodáka JUDr. Jána Mikulu v Trenčianskych Tepliciach, ktorý predtým zistil  a navštívil J. Meriač. Položením venca a pietnym aktom pri jeho hrobe si vyše tridsať valčanov uctilo jeho pamiatku a Jaromír Meriač ich oboznámil  so životom tohto politika a predsedu Združenia priemyslu, obchodu, živností, peňažníctva a poisťovníctva, ale aj o strastiach odsúdenca a emigranta.

V roku 1947 inicioval vo Valči s kňazom v.d.p. V. Števekom výstavbu schodišťa do školy a kostola, stavbu bohato sponzoroval materiálom a zúčastnil sa ich otvorenia, kde predniesol príhovor.  Neustále prenasledovanie štátnou bezpečnosťou ho prinútilo emigrovať do Kanady, kde prežil ťažké chvíle, kým sa postavil na vlastné nohy. Bol aktívny v slovenských spolkoch a bol rečníkom na zhromaždeniach, kde v Slovákoch povzbudzoval národné povedomie a nádej na návrat na slobodné Slovensko.  Po vyše tridsaťročnej snahe zbaviť sa rozsudkov sa mu to v r. 1984 podarilo a z Kanady sa vracia do vlasti. Vtedy vyslovil proroctvo: Slovensko sa stane suverénnym štátom a bude rovnocenným partnerom ostatným európskym krajinám. Toto sa 1. januára 1993 splnilo. Život dožíva s manželkou v Trenčianskych Tepliciach, kde v roku 2000 zomrel a je pochovaný. Svoju životnú cestu opísal v autobiografii Cesta životom tŕnistá.

Podklady som čerpal z knihy, z rozhovorov s jeho synovcom Cyrilom Mikulom a korešpondenciou s jeho dcérou Oľgou, ktorá žije vo Švajčiarsku, spomína J. Meriač. V ďalšej poznávacej časti  navštívili matičiari hrady Beckov a Čachtice.

      Jaromír Meriač

2020-10-08T17:38:09+00:008 októbra 2020 |Žilinský kraj|
X