Práca detí v Keramickej dielni Domu MS Galanta – JAR 2019


//Práca detí v Keramickej dielni Domu MS Galanta – JAR 2019

 

 Kurz keramiky v Dome MS Galanta sa začal pre žiakov MŠ Clementisove Sady v Galante opäť začiatkom februára 2019. Celkovo počas piatich štvrtkových poobedných stretnutí sa deti k nám rady vracali. Niektoré absolvovali kurz opakovane. Hlina, tento tvárny materiál, zaujme začiatočníkov aj pokročilých.

Jarné témy ako kvety, motýle, veľkonočné vajíčka, otláčané do polievkových lyžíc s čipkou, zvieratká, ale aj dlane so srdcom na dlani – pripravované ku Dňu matiek.

Deti rýchlo pochopili, že sa s hlinou dá výborne zabaviť, pohrať a pritom si aj niečo pekné vytvoriť. Veď výrobky budú vysušené a vypálené. Nasledovať bude spoločná výstava a potom poputujú k deťom domov… Určite si ešte pri pohľade na svoje výrobky budú dlho spomínať na našu dielňu a prijmú pozvanie aj na ďalšie tvorivé aktivity v Dome MS Galanta.

Okrem 5-týždňového kurzu sme boli pozvaní na keramiku aj do MŠ Horné Saliby a na ZŠ Dolné Saliby. V rámci výroby veľkonočných ozdôb si vybrali práve prácu s hlinou. A tak sme vyrobili hlinené čipkové vajíčka, kvetinky, ale aj misky.

Každé dieťa si výrobok označilo, po vysušení a vypálení im označené výrobky doručíme späť tak, aby si mohli vyzdobiť MŠ, ZŠ alebo si výrobky zoberú domov. Podľa našich skúseností veci, ktoré sú vlastnoručne vyrobené, si vážia oveľa viac. Raz sa mi v Keramickej dielni stalo, že som zvolila ťažšiu tému ako zvyčajne a jednému dievčatku to veľmi nešlo. Vyrábali sme si hrnčeky na kakao. Keď sa jej asi na piatykrát podarilo vyrobiť hrnček, vyhlásila: „Toto bude môj najvzácnejší hrnček na svete, budem si naň dávať pozor a keď sa mi rozbije, tak aj črepiny si odložím na pamiatku.“

Najviac ma teší, že sa deťom u nás páči a už sa informovali na ďalšie aktivity Domu MS Galanta.

Zlatica Gažová,
Dom MS Galanta

2019-03-26T14:38:56+00:0026 marca 2019 |Trnavský kraj|
X