Predstavenie knihy Pavla Mičianika o domobrane


//Predstavenie knihy Pavla Mičianika o domobrane

V budove Novohradského osvetového strediska v Lučenci sa vo štvrtok 23. februára 2023 uskutočnilo uvedenie do života knihy historika PhDr. Pavla Mičianika, PhD., M. A. Domobrana v Armáde Slovenskej republiky 1995-2002. Akciu moderoval Matej Gajdoš a bol na nej prítomný aj riaditeľ Novohradského osvetového strediska Stanislav Spišiak. Zúčastnili sa tiež zástupcovia Miestneho odboru Matice slovenskej v Lučenci.
S kratším príhovorom vystúpila riaditeľka vydavateľstva DALI-BB Eva Grešková, neskôr svoju knihu detailne predstavoval samotný autor, Dr. Mičianik. S hudobnými číslami vystúpili žiaci ZUŠ Novohradská 2.
Pavel Mičianik vo svojom príhovore spomenul svoje osobné skúsenosti s Domobranou, venoval aj sa aj dejinám konceptu domobrany na Slovensku a na území bývalých štátnych útvarov, ktorých bolo Slovensko súčasťou. Podľa Mičianika kniha nie je len históriou, ale môže byť aj návodom, ako v budúcnosti domobranu opäť vytvoriť. Taktiež podľa neho môže byť zbraňou proti dehonestácii Domobrany.
Knihu nakoniec uviedli do života podplukovník vo výslužbe Jozef Síkel (bývalý veliteľ Výcvikového strediska domobrany v Žiline a veliteľ 3. mobilizačnej základne v Brezne) a plukovník vo výslužbe Ivan Sálaši (bývalý náčelník štábu 2. mobilizačnej základne v Kežmarku). Ozbrojené sily SR na podujatí zastupoval aj generál Martin Michalko.
Súčasťou podujatia bola aj polemika generála vo výslužbe Emila Vestenického s autorom, ako aj pohostenie.

Ladislav Kováčik, MO MS v Lučenci

Foto: Erika Ferenczová

 

 

2023-03-02T11:06:31+00:002 marca 2023 |Banskobystrický kraj|
X