Pri knižných novinkách v knižnici v Gemerskej Polome


//Pri knižných novinkách v knižnici v Gemerskej Polome

KNIHA, najväčší priateľ človeka od nepamäti patrí medzi neodmysliteľných spoločníkov mladých, či starých. Preto je potešiteľné, že obecná knižnica v našej obci v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej už roky pripravuje  besedu s vernými čitateľmi v rámci projektu o knižných novinkách.  Nevynechali sme ani tento rok (2023), pretože knihovníčka vypracovala projekt na nákup literatúry a opäť bola úspešná, a tak do knižnice pribudli nové knihy.

Pozvanie prijali aj poslankyne obecného zastupiteľstva Janka Ciberajová, Ľubica Šmelková a Mária Antalová, ktorá nás zasvätila aj do tajov pletenia rôznych dekorácií z papiera. Srdečne sme privítali aj bývalú knihovníčku Máriu Červenákovú, ktorá ostala knižnici verná.

Hneď v úvode nás potešili krásnymi básničkami dievčatá Danka a trojročná Charlottka Ďuričekové. Veľmi pekne o prečítaných bájkach porozprával Adamko Kalina, ktorého sme ako nového člena srdečne privítali a ktorý k jednej z prečítaných aj nakreslil obrázok. Neskôr sme sa ponorili do sveta ilustrovaných  rozprávok, akčných  hrdinov, beletrií, cestopisov,  nových knižných noviniek z oddelenia náučnej literatúry, ktoré  nám knihovníčka Danka profesionálne predviedla.  Medzisa  sebou sme sa podelili o svoje postrehy a zážitky  z už prečítaných nových kníh.

A nebolo by to knižničné posedenie, keby sa nebolo spomenulo aj  meno  nášho rodáka Petra  Kellnera Hostinského. Významný to človek, ktorý ovplyvnil dejiny nášho štátu. Patrím medzi  verných čitateľov našej knižnice, zaujímajú ma tieto besedy, no prišla som tiež s úmyslom povedať niečo o tomto našom rodákovi. I napriek tomu, že prítomné čitateľky samozrejme poznajú  už veľa z jeho života, predsa som im ešte porozprávala o detailoch v jeho ťažkom živote, ktoré neboli zverejnené.  Informovala som ich tiež o pripravovanej akcii Matice slovenskej  pri 200. výročí jeho narodenia. Oboznámila som ich o oslavách 150. výročia jeho smrti,  ktoré sa bude konať dňa 3.9.2023 v evanjelickom chráme Božom s následným pokračovaním na obecnom úrade.

Naše rozprávanie sa nieslo v príjemnej a družnej debate a ani sme nezbadali, že sa bolo treba rozísť. V závere sme sa pohostili sladkými dobrotami, našej domácej výroby. Aj také môže byť popoludňajšie posedenie strávené pri dobrej knihe a v príjemnej spoločnosti sčítaných ľudí. Dovidenia v knižnici.

 Mária Antalová, predsedníčka MO MS

Fotogaléria

2023-05-24T12:43:58+00:0024 mája 2023 |Košický kraj|
X