Sečovskí matičiari sa zúčastnili súťaže vo varení guláša


//Sečovskí matičiari sa zúčastnili súťaže vo varení guláša

V dňoch 18.-19. augusta 2023 sa na ihrisku Slavoj v Sečovciach konali Dni mesta Sečovce. Ako sprievodné podujatie osláv sa v sobotu 19. augusta 2023 uskutočnila súťaž vo varení guláša. Súťažné družstvá s maximálne 4 členmi začali s prípravami na varenie už v skorých ranných hodinách. Podmienkou účasti bolo zabezpečenie si surovín, kotliny či kotlíka. Ďalší potrebný materiál zabezpečilo mesto Sečovce.

V Sečovciach pôsobí aj miestny odbor Matice slovenskej. Jeho členovia sa do súťaže zapojili s cieľom prezentovať Maticu slovenskú. Návštevníci sa mohli pri ich stánku zastaviť, pochutnať si na dobrých sladkých koláčoch, popozerať matičné prospekty i porozprávať sa.

Ihrisko Slavoj sa v priebehu dňa zaplňovalo návštevníkmi, pre ktorých bol pripravený bohatý program. Moderátor podujatia bol Richard Hergott. Vypočuť sme si mohli mohli napríklad Hasičskú dychovú hudbu ze Sečoviec, ktorá je kolektívnym členom tunajšieho miestneho odboru MS. S krásnym programom vystúpil Poddukelský umelecký ľudový súbor. Z ďalších účinkujúcich to boli napr. hudobná skupina Parobčina, či mužská spevácka skupina Parobci z Dvorianok. Prebiehala primátorská kvapka krvi, ukážky práce policajtov i hasičov, návštevníci sa mohli zapojiť do tomboly.

Ihriskom sa šírili vône varených gulášov. Mäso, klobásky, paradajky, paprika, zemiaky, možno i tajné ingrediencie, to všetko sa pomaly varilo v kotlíkoch za účelom dosiahnutia tej najlepšej chuti. Všetci súťažiaci sa snažili pripraviť guláš, ktorý by najviac zaujal hodnotiacu porotu. Okolo obeda sa pristúpilo k ochutnávaniu jednotlivých gulášov. Porota mala ťažkú úlohu vybrať ten najlepší. Súťaž vyhodnocovali primátor mesta Sečovce Dominik Frajkor s porotou.

Guláš sečovských matičiarov sa síce nedostal na stupne víťazov, napriek tomu bol vynikajúci a my ho považujeme za najlepší.

Slnečný, horúci deň bol naplnený stretnutiami s príjemnými ľuďmi, dobrým jedlom a folklórom.

Text a foto: Mgr. Martina Matečková, Dom Matice slovenskej Košice

 

 

2023-09-13T13:49:03+00:0013 septembra 2023 |Košický kraj|
X