Seniori si pripomenuli Milana Rastislava Štefánika


//Seniori si pripomenuli Milana Rastislava Štefánika

Bolo to pri pamätníku – mohyle M. R. Štefánika v Ivánke pri Dunaji.

Miestny odbor Matice slovenskej Bratislava-Dúbravka zorganizoval 3. mája 2024 pietnu spomienku na miesto tragického úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Cieľom bolo pripomenúť astronóma, vedca, vojenského pilota, cestovateľa, politika, diplomata a generála Štefánika.

K mohyle v Ivánke pri Dunaji sa seniori z Miestneho odboru Matice slovenskej Bratislava-Dúbravka prepravili autobusom vzhľadom na daždivé počasie a vzdialenosť od železničných staníc, by bola pešo pre seniorov cesta obtiažna.

Samotná mohyla M. R. Štefánika  bola postavená ako žulový ihlan v roku 1923 a je jedným z   architektonických diel Dušana Jurkoviča na pamiatku tragického úmrtia pri páde lietadla.

Generál M. R. Štefánik tu tragicky zahynul 4. mája 1919 pri návrate do vlasti neďaleko Ivanky pri Dunaji. O týždeň neskôr ho pochovali spolu s jeho talianskou posádkou nad  rodnými Košariskami na Bradle.

Miesto pri mohyle  tvorí areál s prekrásnou lipovou alejou. Celý areál je národnou kultúrnou pamiatkou.

Dúbravskí seniori si už cestou autobusom precvičovali piesne, ktoré potom pri mohyle zaspievali. Jednou z nich bola aj pieseň: „Mali sme my orla“ podľa textu básne Štefana Krčméryho, ktorú upravil a melódiu zložil harmonikár Stanislav Stanek.

František Brunovský

Foto: Ruženka Brunovská

 

2024-05-24T14:21:40+00:0024 mája 2024 |Bratislavský kraj|
X