Slávnostné zapálenie vatry k 27. výročiu prijatia Ústavy Slovenskej republiky v Ondavských Matiašovciach


//Slávnostné zapálenie vatry k 27. výročiu prijatia Ústavy Slovenskej republiky v Ondavských Matiašovciach

V Ondavských Matiašovciach si matičiari a miestni občania pripomenuli prijatie Ústavy Slovenskej republiky. MO MS v Ondavských Matiašovciach pod vedením predsedu Michala Onofreja v spolupráci so starostom obce Martinom Mikom k tomuto výročiu pripravili vskutku bohatý program pre dospelých a mládež. Pre deti boli pripravené športové hry na futbalovom ihrisku a neskorší kultúrny program zabezpečil matičný spevácky folklórny súbor Kazalinka. Podujatie sa začalo v podvečer slovenskou štátnou hymnou, za účasti predsedu MS Mariána Gešpera a člena Výboru MS Ladislava Kalafu.

Predseda vo svojom príhovore vyzdvihol aktivitu miestnych matičiarov, ktorí iba nedávno založili miestny odbor a majú za sebou prvé úspešné podujatie. Spomenul, že v tomto roku si zároveň pripomíname aj 100. výročie obnovy slovenskej národnej kultúry a vedy, ktorá zažila svoju renesanciu v roku 1919 v rámci odpútania sa od uhorskej nadvlády a začlenenia Slovenska do nového štátu. V podvečer nasledovalo zapálenie vatry. Prijatie ústavy si v závere pripomenuli aj ohňostrojom. Na podujatí sa spontánne zúčastnilo pomerne veľa ľudí, ktorí si v príjemnej atmosfére pripomenuli prijatie Ústavy SR v roku 1992, čo bola už predzvesť vzniku samostatnej Slovenskej republiky.

Miestny odbor MS založili nedávno, ale aj na tomto podujatí bolo vidieť odhodlanie jeho členov rozširovať matičnú ideu v celej obci, aj v spolupráci s vedením obce, čo sa im darí. Treba spomenúť, že na akciu prišli aj mladí ľudia s rodinami.

 

Maria Horňaková

2019-09-16T11:32:33+00:0016 septembra 2019 |Prešovský kraj|
X