Spisovateľ Miroslav Pius krstil knihu Turci v Tekovskej župe


//Spisovateľ Miroslav Pius krstil knihu Turci v Tekovskej župe

V utorok 7. marca 2023 sa v priestoroch Mestskej knižnice v Zlatých Moravciach uskutočnil krst knihy Turci v Tekovskej župe od regionálneho spisovateľa Miroslava Piusa. Súčasťou krstu bola beseda s autorom. 

Podujatie pripravila Mestská knižnica v Zlatých Moravciach spoločne s Miestnym odborom Matice slovenskej v Zlatých Moravciach. Beseda začala o 15.00 hodine. V úvode stretnutia Alena Malá, vedúca zlatomoraveckej knižnice, povedala pár slov o krstenej knihe. Potom sa slova chopil samotný autor Miroslav Pius, ktorý hovoril o dejinách tureckých vojen na našom území.

Beseda bola obohatená o čítanie úryvkov z knihy Turci v Tekovskej župe, o ktoré sa postarala recitátorka Anna Kiššová.

V závere stretnutia prišlo na rad krstenie knihy. Krstilo sa soľou. „Rozmýšľali sme, čím by sme túto publikáciu pokrstili a rozhodli sme sa, že starý Slovanský zvyk bolo uctievať si hostí chlebom a soľou a keďže knihy potrebujeme veľakrát k životu tak ako soľ, tak Turkov v Tekovskej župe sme pokrstili práve soľou,“ uviedla Alena Malá, vedúca Mestskej knižnice v Zlatých Moravciach. Akt krstenia vykonala riaditeľka Domu Matice slovenskej v Nitre Veronika Bilicová.

Turci v Tekovskej župe

Publikácia Turci v Tekovskej župe vyšla ešte v minulom roku. Ide o druhé, prepracované a doplnené vydanie. Miroslav Pius vydal túto knihu v spolupráci s Miestnym odborom Matice slovenskej v Zlatých Moravciach a za finančnej podpory Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Kniha na svojich 270 stranách rieši, ako už názov napovedá, prítomnosť Turkov v Tekovskej župe.

Autor na základe svojich opakovaných návštev archívov, múzeí a vedeckých inštitúcií v Maďarsku, priniesol nové, na Slovensku doposiaľ nepoznané a nepublikované historické dokumenty z obdobia tureckých vojen a bitiek, ktoré sa odohrali na území Požitavia, Ponitria, Pohronia a Poiplia. V publikácii nájdeme úplne nové fakty o obrane kláštora Svätého Benedikta, drancovanie Turkov, vypaľovanie celých dedín na danom území. Ďalej v knihe nájdeme podrobný opis bitiek o Levice, Pukanec, bitku pri Veľkých Vozokanoch, Novej Bane, Žarnovice, Topolčianok, Vráblov a Nitry. Autor venoval patričnú pozornosť aj šľachtickým rodom, ktorých členovia bojovali proti Turkom. Samozrejmosťou je bohatá obrazová príloha.

Kniha Turci v Tekovskej župe sa dá použiť ako pomocný učebný text na výučbu dejepisu, regionálneho dejepisu a literatúry na základných a stredných školách.

Novinku z pera Miroslava Piusa nájdu záujemcovia napríklad v Mestskej knižnici v Zlatých Moravciach.

Miroslav Pius

Miroslav Pius sa narodil 16. februára 1942 v dedinke Nová Ves nad Žitavou. V súčasnosti žije a tvorí v obci Nemčiňany. Za svoj život vydal niekoľko desiatok publikácií, od básní, cez rozprávky až po literatúru faktu. Vo svojich dielach sa zameriava najmä na región Požitavia.

Peter Klimant

Rozsiahlejší článok vyšiel aj v blogu SME u Antona Kaisera: 

https://blog.sme.sk/antonkaiser/kultura/krst-knihy-turci-v-tekovskej-zupe?fbclid=IwAR3PpNFdvgobVDgtjhJNZPFqVcjdQvVzUfRqTaCCq_FdoLbIn0hnwgEv4Ck

 

zdroj SME_Anton Kaiser

zdroj SME_Anton Kaiser

2023-03-15T08:19:55+00:0015 marca 2023 |Nitriansky kraj|
X