Spomienkové koncerty na Karola Duchoňa – Kantiléna v Galante, v čase jeho nedožitých jubilejných 70-tych narodenín.


/, Trnavský kraj/Spomienkové koncerty na Karola Duchoňa – Kantiléna v Galante, v čase jeho nedožitých jubilejných 70-tych narodenín.

Za posledné dve desaťročia sa KANTILÉNA stala vďaka verným obdivovateľom  Karola Duchoňa, jedným z najväčších a najúspešnejších podujatí v meste Galanta.

Zvonivý hlas Karola Duchoňa sa zapísal nielen do histórie Galanty, ale natrvalo je tiež zapísaný v histórii slovenskej populárnej hudby, ako i v  srdciach nás všetkých naprieč celým Slovenskom. Veď každému, kto má rád ozajstnú hudbu, musí zaplesať srdce,  keď počúva jedinečný Karolov spev.

Dom Matice slovenskej v Galante je zakladateľom a hlavným organizátorom spomienkových koncertov Kantiléna. Bez finančného príspevku Mesta Galanta, podpory spevákových priateľov pri uplynulých ročníkoch,  technicko-personálnej pomoci MsKS v Galante, morálnej podpory našich stálych hostí, najbližšej rodiny Karola Duchoňa a vás všetkých by sme to ale nedokázali.

Históriu festivalu píšeme všetci spolu. Od roku 2000, keď sa uskutočnil prvý koncert, sa toho veľa zmenilo. Herakleitovo panta rhei – všetko plynie, všetko sa mení, svet je v neustálom pohybe – stále platí, viac ako kedykoľvek predtým.

Za posledné dve desaťročia na spomienkových koncertoch, venovaných  nášmu slávnemu rodákovi, spievalo pre  6 tisíc divákov viac ako 150 interpretov. Na základe diváckeho hlasovania bolo vybraných 20 víťazov – interpretov spevákových skladieb, ktorí získali Cenu Karola Duchoňa. Ocenenie Laureát Kantilény bolo udelené viac ako tridsiatim spevákom, hudobníkom, skladateľom a textárom, ktorí sa zaslúžili o rozvoj slovenskej populárnej hudby. V roku 2012 sme sa, opäť spolu s vami, pričinili o odhalenie busty  pred obytným blokom, kde v detstve Karol žil.

V roku 2020 si plánovalo celé Slovensko intenzívnejšie pripomínať  nedožité 70. narodeniny tohto  rodáka z Galanty. Spomienkový koncert na Karola Duchoňa – Kantiléna 2020 sa presúva na 2. októbra 2020.

Karol Duchoň bol vtipný človek, obľuboval spoločnosť, rád sa zabával a sám bol tiež výborným zabávačom. Nič nechcel premeškať, o nič nechcel prísť, všetko chcel zažiť naplno.

Verím, že Karolove piesne nikdy nezostarnú a zostanú trvalou súčasťou nášho národného kultúrneho dedičstva. Pozastavme sa teda v spomienkach, vzdajme mu hold a poďakujme za prínos do hudobnej kultúry Slovenska a Slovákov, veď tu ešte mohol byť s nami.

Skloňme hlavy pred Karolom Duchoňom v tichej bázni, lebo taký zvonivý, zvučný, ľahký spev z hĺbky duše zaznie vari len raz za sto rokov.

                                                                                                                      Zlatica Gažová

2020-05-04T08:46:49+00:0029 apríla 2020 |Správy z krajov, Trnavský kraj|
X