Symbolický jánsky oheň aj v Galante


//Symbolický jánsky oheň aj v Galante

Dňa 25. júna 2019 sa stretli pracovníčky Domu MS, niektorí členovia Výboru MO MS Galanta, naši matičiari, ale aj sympatizanti MS, aby si pripomenuli jánske zvyky a obyčaje, posedeli si, zaspievali, ale aj poopekali.

Podujatie sa konalo už tradične v podvečer v Átriu Domu MS Galanta, v chládku stromov, kde sme pripravili malý symbolický ohník. Po krátkom otvorení podujatia sa saxafónu ujal Roman Čiernik, ktorý nám zahral a neskôr aj zaspieval, v družnej diskusii, pri osviežujúcich nápojoch a iných dobrotách.

V rámci podujatia bola pripravená aj prezentácia o jánskych ohňoch, zvykoch a obyčajoch. Keďže bol záujem o bylinky, záujemcovia si pozreli aj prezentáciu o bylinkách a ich využití.

Tí, ktorých to najviac zaujímalo, si odniesli nielen nové informácie o použití liečivých rastlín, ale s potešením prijali aj nechtík lekársky, medovku, mätu piepornú a žihľavu.

Na záver posedenia sa rozohrala aj harmonika a členky MO MS Galanta si s chuťou zaspievali.

Asi po troch príjemne strávených hodinách sme spoločne odložili lavice aj stoly a rozišli sme sa do svojich domovov. Aspoň takto sme si pripomenuli dlhú tradíciu jánskych ohňov na Slovensku.

Zlatica Gažová,
Dom Matice slovenskej

 

2019-06-28T08:35:54+00:0028 júna 2019 |Trnavský kraj|
X