TAPI v Galante, prvý týždeň júla – pre deti


//TAPI v Galante, prvý týždeň júla – pre deti

TAPI v Galante sa začalo Tvorivými dielňami v Dome Matice slovenskej v Galante po roku opäť projektom TAPI pre deti.

Počas prvého júlového týždňa, od 1. do 4. júla 2019, sa každé doobedie stretávali deti od 6 do 15 rokov, aby sa venovali maľovaniu ovčím rúnom, vyskúšali si maľbu na hodváb, venovali sa základom paličkovania a vytvorili si náramky priateľstva.

Skupine asi 30 detí sa venovali naraz vždy 2 profesionálne výtvarníčky ARTTEXU z Bratislavy, pani Anna Holaňová, Ida Vychodilová, Zuzana Mojžišová, Katarína Bekéniová, Eva Jurásová, ale aj osobne pani predsedníčka ARTTEXU Ľuba Suchalová Harichová. Ďalej dobrovoľníčka, absolventka kurzov ÚĽUV-u, pani Oľga z Bratislavy, ktorá deťom ukázala frivolitkovanie a trpezlivo oboznamovala malých záujemcov s našou vzácnou paličkovou technikou. Žiačka Gymnázia z Bratislavy Katka zas naučila všetky deti vytvoriť si jednoduchý, ale aj zložitejší typ náramku z farebných nití.

Prvý deň sa maľovalo ovčím rúnom na tému Slovensko, čo niektoré deti inšpirovalo vytvoriť slovenskú trikolóru, štátne znaky, alebo zakomponovali do krajinky s Kriváňom aj znak Matice slovenskej. Ďalší deň bola voľná téma. V tretí deň sme maľovali na hodváb. Pani lektorka deťom pútavo porozprávala, z čoho vlastne hodváb vzniká, oboznámila ich s technikou maľby a deti sa pustili do vytvárania si šatiek, ktoré si po vymaľovaní, uschnutí a vyžehlení mohli zobrať domov.

V posledný deň sa každý venoval technike, ktorá sa mu najviac páčila. Skupinka starších žiačok maľovala na hodváb s pani Ľubou Suchalovou na tému: „100. rokov tragickej smrti generála M. R. Štefánika. Predkreslili si detail z generálskej čiapky nášho slávneho generála a potom vzor preniesli na hodváb. Vznikli krásne šatky. Ďalšie deti sa vrátili k maľovaniu ovčím rúnom, paličkovali, ale v posledný deň sa deťom najviac páčila tvorba náramkov. Na záver krásneho týždňa každý odchádzal domov s vlastnoručne vyrobenou hodvábnou šatkou na krku a vo vlasoch, s vytvorenými záložkami do knihy, ale hlavne so vzácnymi náramkami. Vytvorené tapisérie po predpripravení musia absolvovať cestu do továrne, aby boli zabodané.

Zlatým klincom programu na záver vydarených tvorivých dielní bola návšteva skvelej zmrzlinárne v blízkosti Domu MS Galanta. Rozchádzali sme sa posmutnejší, ale s nádejou, že sa opäť stretneme v auguste, lebo v dňoch 12. až 16. augusta sa koná druhý turnus Tvorivých dielní. A ten je už teraz pre veľký záujem detí takmer obsadený. Nuž ďakujem skvelým výtvarníčkam ARTTEXU, dobrovoľníčkam, ale aj deťom za účasť a teším sa na ďalšie stretnutie v Dome MS v Galante.

Projekt TAPI pre Galantu bude pokračovať od 9. do 19. júla 2019 aj pre laickú verejnosť v priestoroch Neogotického kaštieľa v Galante. Výstava všetkých vyrobených diel bude 26. 7. o 19. hod. v NK v Galante. Srdečne Vás na vernisáž pozývame.

Zlatica Gažová,
Dom MS Galanta

2019-07-12T13:40:10+00:0012 júla 2019 |Trnavský kraj|
X